Na krátkou procházku si boty i teď rád zuje, chodí tak téměř každý den.

„Zvládám teď jen kratší úseky, člověk nemůže riskovat omrzliny. Mrzne, ale svítí sluníčko a všechno je to v hlavě. Vnímám to pozitivně. Kdybych si stále dokola opakoval, že to studí, je to nepohodlné, tak to tak budu cítit,“ říká mladý muž.

S bosou turistikou se poprvé setkal před třemi roky a inspiroval jej známý herec Jaroslav Dušek.

„Ten chodí bos pořád, zaujalo mě i jeho učení a filozofie Čtyři dohody a pátá dohoda. Také mi to pomáhá v mé nemoci. Trpím depresivní úzkostí. Cítím se teď lépe, líp se koncentruji,“ vysvětluje František Valčík.

Podotýká, že bosá chůze má pozitivní vliv na zdraví obecně. Člověk je i pak otužilejší.

„Chřipka se mi vyhýbá. Snižuje se krevní tlak, lépe probíhá látková výměna, člověk se dokáže víc soustředit, a když má někdo třeba skoliózu páteře, tak se pozvolna narovnává. Má to hodně pozitiv a člověk má víc energie,“ vysvětluje nadšenec a vedoucí bosé turistiky na Olomoucku.

Oblíbený terén na Poděbradech

Bosá turistika je podle něj trend, který se k nám do regionu dostal z Prahy.

„V Praze má pobočka čtyři tisíce členů, v Olomouckém kraji zatím sto padesát. Lidé se k tomuto způsobu chůze vracejí a roste v oblibě. Těší mě, že to má velkou a pozitivní odezvu,“ pokračuje František Valčík a přidává, že i rodina ho podporuje a mezi bosými chodci si nakonec našel i přítelkyni.

Vzpomíná si i na to, jak šel úplně poprvé.

„Šel jsem tehdy k olomouckému Hamerskému rybníku, byly to asi dva kilometry. Šel jsem pomalu, cítil jsem každý kamínek, ale líbilo se mi to,“ usmívá se.

Prozrazuje, že nejčastěji chodí po městě, nejraději ale má přírodu.

„Ve městě musí člověk koukat pod nohy, v přírodě se jde víc přirozeněji, jistěji. Rád mám jezera na olomouckých Poděbradech, je tam krásná hlína, voňavá tráva,“ popisuje.

Puchýře, než si noha zvykne

Když by chtěl někdo s bosou chůzí začít, František Valčík doporučuje podobný postup, jako u otužilectví. Nespěchat, pomaličku od jara až do zimy.

„Nejprve chodit kratší úseky, jemnější povrchy, kamínky, oblázky. Je ale potřeba se taky připravit na puchýře, než si noha zvykne,“ upozorňuje.

A co ho na tom baví nejvíc?

„Pro mě je to úžasné tím, že cítím spojení, kontakt, se zemí. A jak říká čínské přísloví: Choďte na boso tak, jako byste zem líbali svými chodidly. Je to něco úžasného,“ doplňuje.

Vycházka pro začátečníky

Ti, kteří by si bosou chůzi chtěli na vlastní kůži vyzkoušet, mají šanci 21. dubna, kdy se koná první výlet po olomouckých Poděbradech. Sraz je v 10 hodin u jezera.

Všechny dostupné informace budou uvedeny na Facebooku, ve skupině Bosochodci Olomouckého kraje.

„Zvolil jsem terén, aby ho zvládli úplně všichni,“ dodává František Valčík.