Biograf pod hvězdami jde do třetí sezony a překladatel, tlumočník z mezinárodních filmových festivalů a znalec světové kinematografie David Záleský v něm spolu s manželkou Markétou naservírují k filmové lahůdce i spoustu zajímavostí o snímku a jeho tvůrcích a jako bonus tématické občerstvení.

„Velmi rádi bychom jeden večer věnovali Jeanu Paulu Belmondovi, který letos oslavil 85 let. Před promítáním dvou filmů za sebou bychom připravili podvečerní program i občerstvení ve francouzském duchu,“ zval v rozhovoru pro Deník David Záleský do Biografu pod hvězdami.

Olomoucký most přes Moravu u Bristolu. Přečkal II. světovou válku i povodně v roce 1997, teď jej čeká bourání
Most u Bristolu po víkendu zavře. Řidiče čekají kolony a test nervů

Vstupujete do třetí sezony, co zajímavého pro letošek připravujete?
Letos saháme k filmům novějším i k těm, které šly v kinech před pár lety a v televizi se skoro nehrají. Vnímáme, že lidé si to chtějí na letním kině užít, proto chceme být i žánrově pestří. Od komedie až po horror. Velmi rádi bychom jeden večer věnovali Jeanu Paulu Belmondovi, který letos oslavil 85 let. Před promítáním dvou filmů za sebou bychom připravili podvečerní program i občerstvení ve francouzském duchu.

Filmům se věnujete ve svém profesním životě i ve volném čase, jste znalci. Co je pro vás při výběru snímku směrodatné?
Výběr filmů k veřejné produkci je omezený, takže vybíráme opravdu pečlivě. Nechceme si hrát na klub náročného diváka, přesto chceme držet kvalitu a nasazujeme snímky, které jsou velmi dobře hodnocené, mají na svém kontě nějaké ocenění nebo jsou postavené na skvělých hereckých výkonech.

Charitativní akce Jeden běh nestačí v olomouckých Smetanových sadech
VIDEO: Lidé v Olomouci běhali pro dobrou věc

Můžeme se těšit na opravdovou lahůdku?
Budeme promítat třeba film Tři billboardy kousek za Ebbingem, který má na kontě dva Oscary za herecké výkony a byl nominován v mnoha kategoriích. Nebo výborné komedie Ztratili jsme Stalina nebo 50/50.

Budou platit čtvrteční termíny? Uvažujete o změně? Vstupné zvýšíte?
Čtvrteční termíny zachováváme, jsou ideální a lidem to vyhovuje. Vstupné pro letošek zvyšujeme na 70 Kč. To samozřejmě sotva pokrývá náklady na zapůjčení distribučních práv k filmu a promítací techniky.

V jeho ceně bude i výklad k promítanému filmu, informace o hlavních aktérech, natáčení?
Samozřejmě, myslím, že to k tomu patří. Návštěvníci oceňují, že se o filmu dozví něco zajímavého. Je to takové příjemné naladění před promítáním. Důležité je doplnit, že v ceně vstupného mají i nějakou dobrotu, kterou připravuje má žena. Snaží se ho vždy ladit tematicky k filmu. Někdy je hodně zajímavé, jak se s tím popasuje. Musím říct, že lidem chutná a chválí nás. Cena vstupného ještě zahrnuje zapůjčení dek a podsedáků.

Simulace pozměněného výškáče Šantovka Tower v olomouckém panoramatu na webu sdružení Za krásnou Olomouc. Investor novou podobu zatím nezveřejnil.
Odpůrci Šantovka Tower mobilizují. Nová podoba věžáku ale zůstává skrytá

Můžeme se těšit i na gastronomický zážitek?
Na francouzský film o michelinském kuchaři to bude hovězí po burgundsku nebo cassoulet. Na španělský film Pedra Almódovara se Markéta rozhodla pro španělskou paellu, kterou dělá skvěle. Jsem zvědavý, co zas vymyslí k horroru.

Kdy začínáte a jakým filmem?
Začínáme 21. června komediální roadmovie Všude dobře, proč být doma britského režiséra Sama Mendese. Rád bych k nám všechny pozval, protože Korunní pevnůstka je večer magická. A lidé z amfiteátru vidí krásně nasvětlené Michalské návrší.

Termíny promítání Biografu pod hvězdami:
čtvrtky 21.6., 28.6., 19.7., 26.7., 9.8., 16.8., 23.8., 30.8., 13.9. a 20.9.
Do konce srpna se začíná ve 21.15, občerstvení bude připraveno od 20.00;
v září se začíná promítat už ve 20.15, občerstvení bude nachystáno od 19.00.

Letní kino v Olomouci
Olomoucký letňák začíná sezonu. Poctou Formanovi
Výletní loď Marie Terezie vyplouvá z olomouckých Nových Sadů
Vyhlídková loď v Olomouci změnila přístav i trasu. Kvůli bagrování Moravy