Hlavním bodem programu arcibiskupské inaugurace je slavnostní mše od 10 hodin v katedrále.

Té se mají kromě stovky kněží zúčastnit také dvě desítky moravských a českých biskupů, včetně bývalého olomouckého a současného pražského arcibiskupa Jana Graubnera. Do obřadu se zapojí více než tři stovky ministrantů, početné skupiny krojovaných a dorazí také zástupci vedení státu a krajů.

Na bohoslužbu a celodenní program se v sobotu do Olomouce ale vypraví hlavně velké zástupy věřících z celé Moravy. Podle odhadu arcibiskupství by jich mělo na inauguraci přijet okolo pěti tisíc.

„Jen z olomoucké arcidiecéze máme hlášeny organizované skupiny s celkem 3,5 tisíci účastníky, odhadem více než tisíc jich pak přijede individuálně,“ řekl Deníku mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Inaugurace nového olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka (uprostřed s mitrou) v katedrále sv. Václava v Olomouci, 13. dubna 2024
Zástupy věřících přijely do Olomouce na inauguraci nového arcibiskupa

VIDEO: Takto se Olomouc loučila s arcibiskupem Graubnerem - červen 2022

Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

Obrazovka i toalety u dómu

Katedrála sv. Václava, která má kapacitu přes dva tisíce lidí, nepojme samozřejmě všechny příchozí. Ti, kteří se do chrámu nedostanou, mohou sledovat obřad na velkoplošné obrazovce před katedrálou. Na prostranství u dómu bude k dispozici také provizorní zázemí pro poutníky včetně zdravotnické služby a toalet.

„Zpěvníky mohou lidé nechat doma, všichni dostanou brožuru s texty i písněmi,“ vzkázal dómský farář Ladislav Švirák s tím, že předprogram zahrnuje společnou modlitbu růžence od 9 hodin.

Arcibiskup Josef Nuzík. Oznámení jména nového olomouckého arcibiskupa v katedrála sv. Václava v Olomouci, 9. února 2024
Novým arcibiskupem olomouckým se stal Josef Nuzík

Věřící se mohou v sobotu s novým arcibiskupem potkat také na setkání u katedrály, které je na programu ve 14 hodin. Program zahrnuje i odpolední adoraci s požehnáním v kostele Panny Marie Sněžné a varhanní koncert v chrámu sv. Mořice. Program inaugurace podrobně zde

„Volného času mezi jednotlivými částmi programu mohou poutníci využít k prohlídce města, k soukromé modlitbě či návštěvě Arcidiecézního muzea, které bude v tento den zdarma,“ sdělil mluvčí arcibiskupství Gračka s tím, že u katedrály bude také připraveno občerstvení.

Rozloučení s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem v katedrále sv. Václava v Olomouci, 30. června 2022
S arcibiskupem Graubnerem se loučil našlapaný olomoucký dóm, přijela celá Morava

Další arcibiskup ze Slovácka

Sedmapadesátiletého Josefa Nuzíka na arcibiskupský stolec v Olomouci jmenoval papež František, stalo se tak rok a půl po odchodu bývalého olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera do funkce pražského arcibiskupa. V olomouckém dómu jméno nového arcibiskupa letos začátkem února oficiálně oznámil apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo.

Josef Nuzík pochází stejně jako jeho předchůdce Jan Graubner ze Slovácka, z početné rodiny jedenácti dětí. Po maturitě pracoval několik let jako soustružník, kněžské svěcení přijal po studiích na bohosloveckých fakultách v Praze a Olomouci v roce 1995.

Jako kněz působil ve farnostech především na východní Moravě, od roku 2005 pak na různých pozicích v sídle arcidiecéze v Olomouci, v roce 2017 se stal pomocným biskupem olomouckým. V nedávném rozhovoru pro Olomoucký deník prozradil, že má rád italskou kuchyni, procházky v olomouckých parcích i výšlapy v horách.

Pomocný biskup a administrátor olomoucké arcidiecéze Mons. Josef Nuzík
S biskupem Nuzíkem o prázdných kostelích, chuti na pizzu i procházkách s AirPody