Vyzval také k modlitbě za prezidenta republiky Miloše Zemana, který byl v neděli hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Podle ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala je prezident na jednotce intenzivní péče.

„Rád bych vyslovil srdečnou gratulaci vítězům voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a zároveň bych chtěl poděkovat všem spoluobčanům, kteří šli k volbám, a tak dali nový impuls k dalšímu směřování naší země,“ uvedl Graubner ve svém vyjádření k výsledku voleb.

Vyslovil v této souvislosti také naději na pokojné a fungující povolební uspořádání, kde hlas křesťanů bude podle arcibiskupa nezanedbatelný a dobře slyšitelný.

„Volbami ovšem naše účast na dění ve společnosti neskončila, zvlášť ne pro nás křesťany. Vyzývám proto v první řadě k modlitbě za prezidenta republiky, v níž mu vyprošujme uzdravení a současně sílu plnit pro dobro celé společnosti zásadní úkoly hlavy státu v této důležité době,“ sdělil arcibiskup.

Prezident Zeman a arcibiskup Graubner na Sv. Kopečku v roce 2014

Ani povolební vyjednávání sněmovní a vládní spolupráce nebude podle arcibiskupa bez námahy.

„A proto prosím: podporujme i v tomto snažení zákonodárce a politiky modlitbou, aby při plnění svých předvolebních slibů a stranických priorit neztratili ze zřetele společné dobro, díky němuž by se v naší zemi všichni mohli cítit jako v opravdovém domově,“ uvedl Jan Graubner.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny zvítězila koalice SPOLU, která těsně překonala hnutí ANO. SPOLU získalo 72 mandátů, z nichž 23 mají nově lidovci – v dosavadní Sněmovně měli 10 poslanců.