Nebudou chybět ani straničtí kolegové Miloše Zemana v čele s šéfem krajského sdružení SPOZ Radkem Augustinem.

Hlava olomouckého arcibiskupství spolu s předsedou Ekumenické rady církví povede obřady, které se v rámci inaugurace uskuteční v katedrále svatého Víta.

Moravský metropolita Jan Graubner zastoupí totiž pražského arcibiskupa Dominika Duku, který se nachází na konkláve ve Vatikánu.

Na programu je krátká pobožnost v katedrální kapli svatého Václava.

Olomoucký arcibiskup přivede Miloše Zemana k ostatkům svatého Václava a po obřadu jej doprovodí z katedrály na hradní nádvoří.

Do Vladislavského sálu na inaugurační ceremonii se vypraví také olomoucký primátor Martin Novotný.

„Zajímá mě, jaká bude atmosféra. Jsem schopen respektovat a tolerovat lidi, se kterými nemusím ve všem souhlasit, a uznávám výsledky demokratických voleb," vysvětlil Martin Novotný.

Hejtman poveze tvarůžky a litovelské pivo

O půl šesté ráno vyrazí z Olomouce také Jiří Rozbořil, olomoucký hejtman, který se s prezidentem zná osobně z dob, kdy byl Miloš Zeman v České straně sociálně demokratické.

„Moc se na to těším a jsem rád, že se takovéto události mohu zúčastnit. Vezu s sebou krajské insignie," řekl Jiří Rozbořil, který za prezidentem vyrazí s ostatními hejtmany také 13. března.

„Pozval nás na oběd. Při této příležitosti mu předáme dary. Dohodli jsme se, že půjde o regionální výrobky. V mém případě to budou samozřejmě tvarůžky a také speciál Litovelského pivovaru," prozradil olomoucký hejtman.

O hodinu dřív než hejtman se z Olomouce k Pražskému hradu vydá speciální autobus plný "Zemanovců", tedy členů jeho strany SPOZ.

Podle krajského šéfa SPOZ Radka Augustina by měla "autobus prostoupit dobrá nálada". Po příjezdu do hlavního města se do Vladislavského sálu vydá jen stranický kolega a dlouholetý přítel nastupujícho prezidenta Radek Augustin. Ostatní budou sledovat inauguraci na velkoplošných obrazovkách na Hradním nádvoří.

„S Milošem se znám více než deset let. Navštěvujeme se také na přátelské bázi. Jeho návrat do politiky jsem si moc přál. Jeho zvolení do funkce prezidenta mě těší o to víc," popsal Radek Augustin.