Ještě loni si mohli zájemci do aquaparku vyrazit na devadesát minut za 130 korun. Od letoška se dovnitř podívají za 150 korun.

Zařízení, do kterého olomoucká radnice neustále sype další a další dotace na pokrytí úvěrů, tak podražilo o deset procent.

„Do nového ceníku se promítlo zvýšení daně o čtyři procenta a také stále stoupající ceny energií. Vstupné jsme upravili po dvou a půl letech fungování,“ vysvětlil ředitel aquaparku Dalibor Přikryl.

Desetiprocentní nárůst vstupného se promítl do všech kategorií ceníku.

Pouze jediná položka zůstala beze změny, a to rodinné vstupné. Do aquaparku mohou za 390 korun na hodinu a půl dva rodiče a až tři děti do patnácti let.

„Od Nového roku lidé nemusí na recepci platit zálohu na čip, která činila sto korun. Uvidíme, jak úpravy přijmou naši návštěvníci,“ popsal Přikryl.

Změnu vstupného zavedl od začátku ledna také plavecký stadion. Plavci si připlatí zhruba dvě až tři koruny.

„Reagujeme tak na zvýšení sazby DPH o čtyři procenta. Je možné, že v druhé polovině roku se bude cena ještě měnit,“ uvedl za provozovatele stadionu Milan Wagner.

Zoo v létě zvedne ceny, v zimě zlevní

Více korun si budou muset do peněženky nachystat i lidé, kteří se budou chtít podívat do olomoucké zoo. Zahrada nově rozdělila vstupné do dvou kategorií podle ročních období.

„Bude jiné v zimě, tedy od začátku října do konce března, a v letním čase od začátku dubna do konce září,“ popsala mluvčí zoo Hana Labská.

V zimě lidé lístek do zahrady pořídí o desetikorunu levněji oproti dřívějšímu vstupnému, zaplatí totiž 80 korun. V létě už však bude dražší. Pro dospělého vyjde na 110, pro děti na 70 korun.

Nově budou hradit polovinu ceny i zdravotně postižení, kteří měli dříve zoo zdarma.

Zvyšování cen nepotěší ani rodiny, které si kupovaly permanentku. Její cena sice zůstane stejná, areál však její majitelé navštíví jen dvacetkrát místo původních třiceti vstupů.

Zoo zdražila po dvou letech kvůli rostoucím provozním nákladům i vyšším investicím do vybavení.

„Do ceny lístku se promítla také zvýšená daň z přidané hodnoty,“ vysvětlila mluvčí.

Cinestar ve 2D za 159 Kč

Nové sazby mají také obě olomoucká kina. V Metropolu zvýšili cenu lístků už před Vánoci.

Od prvního ledna pak mají upravený ceník kvůli nové dani i v Cinestaru.

„Zvedli jsme cenu základního vstupného ze 149 na 159 korun u běžných představení. Zdražili jsme zhruba polovinu naší produkce. U projekcí 3D zůstává suma stejná, tedy 199 korun. Doufáme, že si lidé i nadále rádi zajdou na film s kvalitním obrazem i zvukem,“ přiblížila generální manažerka kina Dagmar Černíková.

Vlastivědné muzeum s proměnou zdraží lístky

Lístek s vyšší sumou dostanou do ruky od 12. dubna také návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci. V tu chvíli se totiž otevřou veřejnosti zcela nové stálé expozice, na kterých se nyní pečlivě pracuje.

„Jaká bude přesná cena vstupného, ještě není v tuto chvíli jasné. Vedení muzea o tom zatím jedná. Měnit se však bude,“ sdělila mluvčí muzea Renáta Fifková.

Moravské divadlo i Tramtarie vstupné nemění

Některé instituce ve městě však zdražovat nebudou. Stejně jako loni vyjde lístek do Divadla Tramtarie i do Moravského divadla.

„Uvědomujeme si, že nás čeká další nelehký rok, současně ale nechceme zatěžovat peněženky návštěvníků dalšími výdaji. Budeme rádi, když se nám letos podaří udržet si dosavadní zájem publika. Nechceme žádné hosty odhánět tím, že zdražíme vstupné,“ vysvětlil Josef Podstata, ředitel Moravského divadla Olomouc.

Lidé si v Olomouci připlatí i za provoz domácností. Za vodu od společnosti Moravská vodárenská o 7,2 procenta, za teplo od firmy Olterm TD Olomouc o 7,5 procenta. Více je bude stát i elektřina. V tomto případě závisí zvýšení cen na konkrétním dodavateli.