„Volební formuláře mi tentokrát přišly už měsíc dopředu – někdo si na tom dal záležet," říká a pokračuje: „Pokud dojde k brexitu, požádám o české občanství. Zatím ho nepotřebuji, ale pak by se mi hodilo. Teď mám skoro stejná práva jako Čech, ale to se může změnit."

Brexit by podle Ashley Daviese znamenal konec Velké Británie, jak ji známe.

„Spousta věcí by se změnila a zkomplikovala. Nejsem velký fanoušek Evropské unie, ale stavím se negativně vůči kampani pro brexit. Podle mě je naprosto podbarvena emocemi a nacionalismem. Stojí na velmi špatných argumentech," uvádí Angličan pocházející z Coventry, což je město nedaleko Birminghamu v srdci Anglie.

Češi nadávají, ale mají se dobře

Do České republiky přišel kvůli práci. Bylo to v roce 1994, dva roky poté, co dokončil školu. „Chtěl jsem tu chvíli pracovat a pak se vrátit, ale už od začátku jsem byl spokojený," říká.

Mnoho lidí má podle Daviese dojem, že Británie je vyspělá a bohatá země. Ale jak sám říká, jsou tam také problémy.

„Na severu není chudoba vůbec ničím výjimečným. V Česku jde spíše o okrajovou záležitost. Češi často nadávají na vše kolem sebe a také k tomu mnohdy mívají pádné důvody. Alespoň co se týče politické situace. I přesto se tu lidé mají podle mě dost dobře," uzavírá muž, který má na sobě tričko anglické kapely Sex Pistols. 

Autor: Ondřej Krupčík, student Univerzity Palackého