Pachatele policie dopadla přesně po týdnu, v úterý 7. května si pro něj přišla do jednoho z domů v okrajové části Olomouce. Dvaačtyřicetiletý muž z Olomoucka se u výslechu pod tíhou důkazů k činu přiznal.

Na stopu strážce zákona přivedly tipy lidí, kteří prostřednictvím médií zhlédli videozáznam z bezpečnostní kamery, a také minulost zadrženého.

„Jde o recidivistu, který už byl několikrát soudně trestán za loupežné přepadení, krádeže aut a další majetkovou činnost,“ prozradil Jiří Musil, vedoucí územního odboru z krajského ředitelství policie v Olomouci.

O této konkrétní osobě coby možném lupiči začali kriminalisté uvažovat tři dny po přepadení. Vypátrat ho ale nebylo snadné.

„Pachatel nemá žádnou trvalou adresu, nevlastní mobilní telefon ani nechodí do práce,“ řekl Musil. Nakonec ho objevili v bytě, v němž bydlel se svým bratrem.

Peníze použil na dluhy

Zřejmě mužova nezaměstnanost je příčinou, proč si vyhlédl olomouckou pobočku České pošty a pod pohrůžkou použití střelné zbraně ukradl pracovnici za přepážkou několik tisíc korun. Pachatel se vlastní vinou ocitl v tíživé situaci, zadlužil se a nevyhnul se exekuci. Ukradené peníze použil ještě týž den na splacení části dluhů. Zbraň u něj ale policisté nenašli.

„Při přepadení pravděpodobně jen předstíral, že ji má u sebe, aby umocnil svoji výhrůžku,“ doplnil Jiří Musil.

Dvaačtyřicetiletý muž se na přepadení pošty připravoval delší dobu. Minimálně během čtrnácti dnů před realizací svých plánů pobočku několikrát navštívil, aby objekt důkladně prozkoumal.

Následně změnil svoji vizáž. Nechal si narůst vousy a připravil si oblečení, které ihned po činu vyhodil.

Tým vyšetřovatelů vedl kriminalista Tomáš Hrubý.

„Asi šest lidí prohledávalo kamerové záznamy jak z pošty, tak z okolních budov a různých příchozích i odchozích tras. Zapojili jsme také své důvěryhodné zdroje, což se nám vyplatilo,“ popsal průběh vyšetřování.

Překvapili jsme jej, neměl čas se bránit

Jakmile se jim podařilo najít pravděpodobný úkryt podezřelého, vydali se na místo. Po cestě vyřídili předběžný souhlas se zadržením a případným násilným vstupem do obydlí. Jelikož se však pachatel právě chystal místo opustit přes dvůr, nebyl čas čekat na zásahovou jednotku.

„Musel jsem rozhodnout jinak. Zakročili jsme hned, protože jsme nevěděli, jak se zachová. Podezřelého jsme překvapili, nestihl se bránit ani dát na útěk,“ dodal Hrubý. Do bytu je potom pustil bratr zadrženého.

Lupič maskovaný bílou kšiltovkou přepadl poštu ve Foerstrově ulici v Olomouci v úterý 30. dubna krátce před polednem. Pracovnici přepážky pohrozil pistolí, kterou měl mít schovanou pod tričkem, a okradl ji o finanční hotovost.

Částka by se podle policie měla pohybovat v řádech desítek tisíc korun. Přepadení trvalo zhruba deset vteřin, pachatel se potom dal na útěk.