„Kaple opravu potřebovala, větší zásah se nedělal dvě stě let. Před rekonstrukcí kaple působila smutným dojmem, všechno bylo špinavé. Lidé se do kaple mohli podívat jen, když přišli na mši svatou. Což je velká škoda,“ řekla manažerka projektu Dominika Doláková.

Nové vitráže, schodiště i restaurované varhany

Aktuálně vnitřní prostor obklopuje lešení, stěny jsou oškrábané a zem pokrývá štěrk.

„V nejbližších dnech dokončíme výměnu oken, nechali jsme dělat nové vitráže. Budou taky pokračovat restaurátorské práce na kamenných prvcích. Vyzdíme kompletně nové schodiště, celý kůr se bude spravovat, aby se mohly zpět usadit restaurované varhany. Koncem října by měla být hotová výmalba a pak se položí dlažba. Podlaha bude nově vytápěná. Tato část by měla být hotová do konce letošního roku,“ popsala ve stručnosti harmonogram prací Dominika Doláková.

Presbitář z Velehradu

Upozornila, že zajímavý však bude presbitář, který teprve vznikne a to v dílně známého českého sochaře Otmara Olivy.

„Ambon, oltář, svatostánek, to všechno budou umělecká díla. V pátek 18. května bude sochař Otmar Oliva jednotlivé části ve své dílně na Velehradě odlévat. Je to obřad, který začíná ve tři hodiny ráno a končí hluboko v noci. Kaple tak dostane moderní část a pro návštěvníky to bude něco velmi zajímavého,“ poznamenala Dominika Doláková.

Historie kaple

Kaple svaté Anny je součástí národní kulturní památky, takzvaného olomouckého hradu. Kromě liturgií kaple sloužila také jako místo, kde se volili olomoučtí biskupové a arcibiskupové.

„V minulosti kaple ale fungovala i jako zázemí pro Univerzitu Palackého. Mnoho lidí vzpomíná na to, že sem chodilo na přednášky,“ dodala Dominika Doláková s tím, že po opravě, bude prostor sloužit opět liturgickým obřadům řeckokatolické farnosti v Olomouci.

Nově by se ale měl otevřít i turistům, měl by se stát součástí prohlídkové trasy. Náklady na opravu kaple svaté Anny se pohybují okolo sedmnácti milionů korun, veřejnosti se opět otevře v roce 2020.