Bolavý zánět a otok tlamy pomáhala léčit antibiotika. Dočasně. Pomoci musel i zubař.

Protože se problémy vrátily, dorazit musel specialista, aby tlamu zrentgenoval a expert nyní rozhodne, co s bolavými zuby dál.

Inti přišla do olomoucké zoo na Svatém Kopečku jako mladá v roce 2010.

„Byla divoká a dravá. V roce 2013 jsme u ní řešili hnisavý výtok z oka, který ukazoval na zánět zubu. Provedený rentgen tlamy sice prokázal závažné poškození chrupu, ale stomatologický zákrok by byl velmi složitý a s nejistým výsledkem, proto jsme se rozhodli nejdříve vyzkoušet antibiotickou léčbu. Výsledek byl pozitivní, ale pouze dočasně,“ vyprávěla mluvčí zoo Karla Břečková.

U samice, s níž zoo počítala pro chov, ošetřovatelka následně střídavě pozorovala otok tlamy i změny v chování.

„Zvíře polehávalo a nahřívalo si jednu stranu hlavy na topné podlaze,“ vzpomínala Břečková.

Po podání antibiotik a případně analgetik vždy došlo ke zlepšení. V roce 2016 byly ovšem otok tlamy a zjevná nepohoda zvířete natolik výrazné, že zoo musela povolat stomatologa.

Ale koho? Zoo se proto obrátila na kolegy ze Dvora Králové, jejich tygřice si užila se zuby pořádné trápení.

„Doporučili nám humánního stomatologa MUDr. Jiřího Hraby. Ten po otevření dřeňové dutiny jednoho z tesáků objevil absces vedoucí až k čelistní kosti. Po druhé intervenci byla dutina uzavřena a zvířeti se zjevně ulevilo,“ líčila zákrok.

V přírodě rozlouskne želví krunýř

Zlepšení stavu trvalo dlouho. Bohužel ne navždy.

„Nedávno začala ošetřovatelka opět avizovat otok tlamy, a proto jsme přikročily k povolání rentgenologa, aby pořídil snímky, na jejichž základě rozhodne stomatolog o dalším postupu,“ uvedla Karla Břečková s tím, že samici se podařilo zrentgenovat v úterý tohoto týdne. Snímkování chrupu Inti se proběhlo bez problémů.

Jaguár je v americké divočině nejdrsnějším predátorem, který si troufne i na krokodýla.

„V pohodě louská krunýře želv a jako jediný je schopen zvítězit v souboji s mravenečníkem velkým,“ přiblížila pozoruhodnou šelmu Břečková.

„Pokud v přirozeném prostředí nezvládne organismus zvířete zvítězit nad problémem se zuby sám, znamená to jistou smrt. Jaguár, který nemůže kousat, tam určitě nepřežije,“ připomněla mluvčí.

Chov jagurárů v Zoo Olomouc
První jaguáry začala Zoo Olomouc chovat v roce 1971, kdy přivezla samici Kanu. K ní později přibyl samec Hilmar. Spolu pak vytvořili první chovný pár. Od roku 1993 se mohli návštěvníci těšit z přítomnosti černé formy jaguára hned u dvou samců (Digit, Jagger). Jagger byl v roce 1997 vyměněn za černou samici Kláru, která spolu s Digitem vytvořila další chovný pár. Digit v zahradě zůstal až do roku 2010, kdy byl darován do Jihoafrické republiky. Ještě před koncem téhož roku byla z maďarské Sóstó Zoo přivezena mladé skvrnitá samice Inti. Ta pak musela na partnera čekat až do roku 2013, kdy z německého Tierparku Berlin dorazil ani ne rok a půl starý černý samec Perry.  Do roku 2013 se podařilo úspěšně odchovat celkem 6 mláďat, a tak jsme se právem těšili na další přírůstky, které se ovšem doposud nedostavily.
Zdroj ZOO Olomouc

Zajímavosti
Domovinou jaguára je americký kontinent, rád se zdržuje v hustých lesích poblíž velkých řek a žije samotářsky. Každý jedinec si udržuje své teritorium, které musí být rozsáhlé, aby jej uživilo, může mít rozlohu přes 50 km.
Má robustnější postavu, kratší nohy i ocas než levhart, i větší rozety s tečkami uvnitř. Občas se vyskytují černě zbarvení jedinci. Této barevné odchylce se říká melanismus. U jaguárů je poměrně vzácná, ale díky oblíbenosti u návštěvníků jsou v zoologických zahradách k vidění poměrně často.
Jaguár považuje za kořist téměř všechno, co se odváží do jeho říše. Je jedno, zda to žije na zemi, na stromě nebo ve vodě. Mimořádně silný skus, dobré plavecké schopnosti mu při lovu napomáhají. Oblíbenou kořistí se stávají kapybary, za vděk vezme i krunýřem obdařeným plazem.