Dopravní policisté řešili během dopoledne přibližně dvě desítky dopravních nehod.

Kolony se objevily na silnici z Mohelnice na Moravskou Třebovou, komplikace jsou hlášeny také na komunikaci ze Šternberka na Opavu.

„Řidiči nákladních vozidel museli auta odstavit na krajnici v Jívavské ulici ve Šternberku, aby neblokovali průjezd osobních automobilů na Opavu. Před polednem se kolony začaly zvolna rozjíždět,“ popsal mluvčí Libor Hejtman. 

Krajští profesionální hasiči v dopoledních hodinách zasahovali u pěti dopravních nehod. Lidé z nich naštěstí vyvázli jen s lehkými zraněními.

„Vyjížděli jsme například k nehodě do Klopotovic, Biskupic, Velké Bystřice a do Kojetínské ulice v Prostějově, kde se při kolizi dvou osobních vozidel zranil jeden z účastníků. V olomoucké městské části Slavonín hasiči pomohli vrátit na vozovku autobus, který sjel mimo komunikaci a ´opřel´se o sloup,“  popsala mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. 

Zpožděné i zrušené autobusy

Autobusy olomoucké MHD jezdily během ranních dopoledních hodin s omezením a zpožděními, až před 11. hodinou se podle DPMO podařilo zpoždění již minimalizovat. 

Mnohé linky měly v ranní špičce kolem osmé hodiny zpoždění 10 - 20 minut, některé i více.

Linka č. 17 kvůli nesjízdné komunikaci končila svou trasu na zastávce Jižní a nepokračovala dála do Slavonína a Nemilan. Některé zastávky musela vynechat i linka č 19 do Holice.

Autobusy linek 14 a 15 nabraly kolem deváté hodiny až 30 minutová zpoždění. Spoje linek č. 28 do Nemilan a 11 z hlavního nádraží do Lošova vůbec nevyjely. 

Aktuální informace o zpožděních a omezeních v olomoucké MHD najdete na facebooku DPMO.

Zpoždění nabíraly od brzkého rána také příměstské a meziměstské autobusy.

Všechny autobusy IDSOK v Olomouckém kraji sice vyjely, zpoždění se ale pohybovalo v rozmezí 20 až 30 minut.

"Z důvodu intenzivního sněžení upozorňujeme cestující na kalamitní stav na silnicích a v důsledku toho na možné omezení autobusové dopravy na Olomoucku, Přerovsku, Prostějovsku, Hranicku, Šternbersku a Uničovsku," informoval koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje.

"Informace o konkrétních spojích je možné si ověřit na čísle 588 887 788," uvedl na webu.

Spoje Českých drah mají kratší zpoždění, ale žádné mimořádnosti kvůli počasí zatím nehlásí.

U Jívové s řetezy

Cestáři dopoledne v okolí Olomouce uzavřené či nesjízdné cesty nehlásili.

"Všechny silnice jsou s opatrností sjízdné," informoval kolem desáté hodiny dispečer zimní údržby silnic za region Olomoucko.

Podle hlášení řidičů je ale potřeba na cestě z Olomouce do Šternberka hodně trpělivosti a na silnicích nižších tříd, například u Jívové, dokonce sněhové řetězy. 

Průjezd se zvýšenou opatrností je nezbytný i na D35 u Olomouce, a na D46 u Prostějova.

Silnici I/35 Mohelnice - Moravská Třebová dopoledne zablokovaly uvízlé kamiony, kolem desáté byla zcela neprůjezdná.

Podle Zelené vlny se dopoledne tvořily kolony také na dálnici před Mohelnicí směrem od Olomouce.

Sněžení až do večera, možná déšť

Chumelení lze podle meteorologů čekat i během odpoledne, v nížinách má postupně přecházet v déšť.

"Na většině území Olomouckého kraje bude dnes sněžit, na jihu kraje vydatněji. V polohách pod čtyři sta metrů bude postupně padat déšť se sněhem nebo jen pršet. Večer předpokládáme ustávání srážek," informoval meteorolog Václav Smolka.