To, že se vposledních letech na Olomoucku rodí stále více dětí, potvrzují také volomoucké fakultní nemocnici. „Například vroce 2000se unás narodilo 1529dětí, loni jich však bylo už 1854,“ řekl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Mnozí rodiče proto mají sumístěním dítěte vmateřské škole problémy. „Vsoučasné době nemáme ve školkách dost volných kapacit. Navyšujeme proto počet tříd vzařízeních, která už fungují. Od září loňského roku jsme otevřeli nové oddělení vmateřince vDělnické ulici. Tato školka se od letošního září znovu rozšíří. Letos vlednu jsme přidali další třídu ve školce ve Wolkerově ulici,“ sdělil náměstek primátora Vladimír Pokorný(ODS).

Městská rada se zabývala také záměrem na modernizaci bývalé Základní školy vOlomouci-Nemilanech. „Už jsme na to schválili finanční prostředky. Zvažujeme také využití budovy bývalé chirurgie vOlomouci-Řepčíně. Jedno patro by se mělo vbudoucnu změnit právě na novou mateřskou školu,“ dodal Pokorný.

Šternberská radnice zvedne počty míst vmateřinkách díky tomu, že vdva kilometry vzdálených Lužicích otevře novou třídu pro osmadvacet dětí. Rodiče, kteří by tam dítě umístili, by nemuseli platit školné.

„Dalších sedmnáct míst vznikne po rekonstrukci Mateřské školy vulici Oblouková. Plánujeme rovněž rozšíření služeb mateřského centra vprostorách domu dětí a mládeže,“ uvedla mluvčí radnice Irena Černocká. Vloni se ve Šternberku narodilo 145dětí a rok před tím 158, což je proti polovině devadesátých let opolovinuvíce.

Uničovské mateřinky zatím mají kapacitu dostatečnou. „Vněkterých zařízeních jsme už počet míst navýšili. Vbudoucnu vznikne nová školka ve volných prostorách Základní školy vHaškově ulici. Dostatek míst máme také pro prvňáčky,“ řekl mluvčí radnice MarekJuráň.

Litovel je jedno zmála měst na Olomoucku, které zatím následky babyboomu nemusí řešit. „Po roce 1989jsme totiž jako zřejmě jediní vregionu mateřské školy nerušili. Díky tomu vnich máme dost míst, bude to stačit ido budoucna. Ročně se unás teď narodí od pětasedmdesáti do devadesáti dětí,“ sdělil litovelský místostarosta Blahoslav Papajk(ODS).