Vedra by podle meteorologů měla na Hané polevit v pátek, kdy se očekává výraznější ochlazení na teplotu okolo dvaceti stupnňů a s postupující studenou frontou také možné bouřky a deště. V sobotu by se pak rtuť teploměru měla v Olomouci pohybovat okolo 24 °C.

Krajská záchranka zatím naštěstí neregistruje nějaký velký nárůst výjezdů kvůli horku.

„Zatím máme jenom běžné výjezdy, nic dramatického,“ uvedl ve středu odpoledne Jan Weinberg ze záchranné služby.

Na pozoru by se měli mít hlavně řidiči. V přehřátém autě může teplota stoupnout nad padesát stupňů, což pro organismus představuje obrovský šok. Řízením v takto vyhřátém vozidle riskují řidiči přinejmenším sníženou schopnost soustředit se na řízení.

„Horko je jedním z činitelů, kteří podstatně ovlivňují schopnost řidiče rychle reagovat,“ potvrdil jeden z policistů.

I samotní řidiči si na teplo stěžují. „Jedeme až z Ostravy do Náměště na ty slavnosti a nemáme klimatizaci, takže je to v tom horku dost nepříjemné,“ stýskal si napříkald Jaromír Skyba.

S klimatizací je však také radno zacházet opatrně.

„Klimatizaci by měli řidiči používat pouze na větší vzdálenosti. Pokud přejíždí jen kousek po městě, je lepší jenom vyvětrat,“ upozorňuje olomucký lékař Igor Mazoch.

Přechody z velkého horka do zimy lékaři nedoporučují. Organismus se tak musí vyrovnávat s neustálou zátěží, což pak může vést k imunitním poruchám.

„Je to paradox, ale v horkém létě bych používání klimatizace v autě určitě nedoporučila. Nebo když už, tak jen velmi mírně a postupně. Lepší je větrat okýnkem, které by zase ale nemělo být otevřené moc,“ vysvětluje rizika lékařka Alena Doležalová.

Občanům a návštěvníkům Olomouce se v parných dnech snaží ulehčit i technické služby, které do ulic vysílají kropicí vozy.

„S oteplením samozřejmě vyjíždíme častěji, posunula se pracovní doba a kropíme i v sobotu a v neděli,“ informoval Antonín Zívala z Technických služeb města Olomouce. Dva kropící vozy vyjíždějí až sedmkrát za den, přičemž denně vykropí asi 80 tisíc litrů vody.

Troška vláhy, co chvíli po projetí kropícího vozu stoupá od země, však mnohým nestačí, a tak se uchylují na zahrádky restaurací. Lékaři ale varují před konzumací přechlazených a sladkých nápojů i před alkoholem.

„Lidé by teď rozhodně neměli zahánět žízeň pivem ani jiným alkoholem. Nejlepší je lehce vychlazená neslazená voda,“ radí Mazoch.

Zásady co dělat jak si chránit zdraví ve velkém horku jsou obecně známé, bohužel ne všichni je dodržují.

„Samozřejmě záleží, jak je na tom člověk zdravotně. Nejrizikovější skupinou v těchto horkých dnech jsou kardiaci a starší lidé, kteří by na slunce přes den vůbec neměli vycházet,“ upozorňuje lékařka Alena Doležalová.

Za důležité považuje pravidelně pít, a pokud už lidé musejí vyjít ven, neměli by tak činit bez slunečních brýlí, opalovacího krému a pokrývky hlavy. Nejlepší je ale zůstat doma.

Tento postup doporučuje i její kolega Mazoch: „Pokud lidé nemusí, mezi jedenáctou a čtvrtou hodinou odpoledne bych vůbec nedoporučil vycházet,“ varuje a zmiňuje i pitný režim: „Pít, pít a pít. V takovém počasí by se měly vypít minimálně tři litry denně. Minimálně,“ zdůrazňuje.

Jana Urbaníková