Marodí hlavně školáci. Pokud venku nepřituhne a mráz šíření viróz nezpomalí, za týden, dva může být podle epidemiologů ještě hůře. Na Olomoucku je nemocnost nejhorší v rámci celého Olomouckého kraje.

Relativní nemocnost v olomouckém okrese v tomto týdnu překročila hranici dvou tisíc případů na 100 tisíc obyvatel.

„Jsme na počátku chřipkové epidemie. Z hlášení ambulancí to však zatím nevypadá na nic dramatického," hodnotila aktuální situaci ve výskytu akutních respiračních infekcí vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růžena Haliřová.

Nejvíce jsou nemocné malé děti do pěti. V předškolní kategorii je v tomto týdnu hlášeno 5305 marodů na 100 tisíc obyvatel.

Zvedla se nemocnost i u mladších školáků, která dosáhla 4266 případů na 100 tisíc obyvatel. Už přitom nejde pouze o běžné záněty horních cest dýchacích.

„Lékaři zachytili i chřipkový vir. Převládá typ A," informovala epidemioložka. Jde o skupinu, jejíž subtyp je shodný s tím, který nyní koluje ve většině evropských států.

Podle Haliřové jsou komplikovanější případy zatím ojedinělé.

S nemocí zůstat doma a nešířit

Podstatné je, aby rodiče nedávali nemocné děti do školy a nemocní dospělí nešířili onemocnění v pracovních kolektivech.

„Také současné klimatické podmínky ovlivňují nemocnost. Pomohl by mráz," dodala.

Návštěvnost pediatrických ambulanci zatím dramatická vývoj nemocnosti nenaznačuje.

„Je více nemocných dětí, v tomto týdnu převažuje školní věk, ale těžší chřipky zatím žádné. Nejmenších děti v porovnáním s minulým týdnem možná trochu ubylo," hodnotila aktuální nemocnost zdravotní sestra olomoucké dětské lékařky Kateřiny Dorazilové.