„K pramenu oblíbené Těšíkovské kyselky byl naistalován nový mobiliář. Lavičky k ohništi vyrobili šikovní žáci Střední odborné školy lesnické a strojírenské Šternberk,“ informovala v těchto dnech mluvčí městského úřadu Irena Černocká. „Při realizaci těchto drobných zakázek si žáci prakticky vyzkoušejí práci se dřevem a seznámí se s pravidly lesního hospodářství,“ uvedla.

Žáci provedli všechny práce od kácení, přes dopravu dřeva, odkornění, opracování, výrobu až po instalaci lavic. „Na lavice bylo použito dřevo z modřínu a jedle, které pochází z městských lesů,“ doplnila Černocká.

Na Zelený čtvrtek se odmlčely kostelní zvony. V Samotiškách je nahradili kluci rachotem řehtaček. Místo zvonů, které "odletěly do Říma", oznamují lidem čas klapači - ráno, poledne a večer, 28. března 2024
VIDEO: Mladí klapači v Samotiškách to umí parádně rozjet. Podívejte se

Těšíkovská kyselka je pro svoje chuťové vlastnosti jedním z nejvyhledávanějších přírodních pramenů v Olomouckém kraji. K vývěru obohacené podzemní vody se do hlubokého kaňonu s mnoha skalními výběžky sjíždějí davy již od roku 1669, od kdy je doložen jako přírodní kyselka.

Pramen Těšíkovské kyselky vyvěrá na pravém břehu Trusovického potoka nedaleko Těšíkova, místní části Šternberka. Od roku 1935 je podchycen vrtem. Hloubka vrtu je 63 metrů. Jedná se o velmi silný pramen, který během zimy nezamrzá.

Křížová cesta v Mladějovicích z druhé poloviny 19. století. Sněhobílé kapličky na kopci jsou vidět zdaleka. Jedná se současně o pozoruhodné vyhlídkové místo, které nabízí pohledy na širou Hanou i vrcholky Jeseníků
Křížové cesty okolo Olomouce. Vydejte se na magická místa s úchvatným výhledem

Na Olomoucku jsou i další vyhledávaná místa s možností bezplatného odběru přírodní minerální vody. Třeba Ondrášovka, kterou si lidé mohou natankovat do vlastních nádob u vstupu do areálu závodu v Ondrášově, místní části Moravského Berouna.

Podle odborníků je Ondrášovka výjimečná velmi nízkým obsahem sodíku a současně vysokým obsahem vápníku, který má příznivý vliv při léčbě odvápnění kostí, jež trápí zejména starší populaci.

Zajímavostí je, že Ondrášovka je jednou z vůbec nejstarších přírodních minerálních vod v České republice. První písemné zmínky o prameni současné kyselky pocházejí z roku 1260, kdy byl tento unikátní pramen objeven Zdeslavem ze Šternberka.

Obnova lesa u pramene Odry ve vojenském prostoru Libavá, kde kůrovec udeřil vší silou. Dnes už rozlehlé holiny zarůstá druhově pestrý les, březen 2024.
U pramene Odry na Libavé opět roste les, krásnější. Vydejte se na výlet

Voda ze sirných pramenů, a to hned na několika místech, je k odběru ve Slatinicích, a to nejen v areálu lázní. V zástavbě rodinných domů nedaleko sportovního areálu je dostupný svatý Vít vyvěrající z hloubky 150 metrů.

Pramen Jana Adama z Lichtenštejna, který je nejmladším v Lázních Slatinice, je pro veřejnost vyveden v lázeňském parku za budovou Turistického informačního centra. Vrt má hloubku 372 metrů.

Další pramen, sv. Jiří, byl otevřen v roce 2001 a vyvěrá vedle lázeňské budovy Morava z hloubky 92 metrů. Veřejnosti je dostupný v pítku před lázeňským domem Morava, kde vytéká i z lázeňské fontány "Lázeňská květina". Pítko i fontána z hořického pískovce jsou dílem výtvarníka Pavla Surmy.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Hlučné kavky obsadily kolej UP. Vyklovávají tam hnízda

Zdroj: Tauberová Daniela