Na některých stanicích Olomouckého kraje, například v Olomouci nebo v Hranicích, se koncentrace polétavého prachu odpoledne zvedly nad hodnotou 100 mikrogramů na metr krychlový.
„Je to navzdory dobrým rozptylovým podmínkám. Situace se bude po odeznění detailně analyzovat,“ uvedla meteoroložka Marie Glofáková z ostravského předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Od soboty do Česka proudil suchý, pouštní vzduch. „Pokud se podíváme na vertikální profil atmosféry, vzduch je opravdu velice suchý, plný saharského prachu,“ popisovala meteoroložka.
Situace by se však měla během pondělí zlepšovat. Vzduch se odpoledne pročistí. „Ještě chvíli se budeme trápit se saharským prachem, kdy koncentrace budou obecně zvýšené. V průběhu zítřka očekáváme od západu přechod studené fronty a očekáváme, že situace se zlepší,“ sdělila v neděli k večeru meteoroložka.
Přítomnost prachu v ovzduší, i když v Olomouckém kraji byla situace příznivější než v Čechách nebo na Ostravsku, ovlivnila o víkendu i odpolední maximální teploty.
V Olomouci činilo sobotní maximum 21,3 stupně Celsia. „V neděli pak 21,8 stupně. Pro zajímavost - nejteplejší stanicí v neděli v Olomouckém kraji byl Přerov, kde jsme naměřili 22,4 stupně Celsia,“ dodala Marie Glofáková.
Na Velikonoční pondělí dosáhnou maxima v nížinách Olomoucka až 23 stupňů. Bude oblačno, až zataženo, později odpoledne a k večeru bude na většině území déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky.
V úterý bude citelně chladněji. Nejvyšší denní teploty na Olomoucku dosáhnou nejvýše 15 stupňů.