V největší středomoravské nemocnici, Fakultní nemocnici Olomouc, od 1. prosince vypovědělo přesčasovou práci 110 lékařů napříč všemi obory. V nemocnici jich pracuje 950, přičemž standardně slouží 580 lékařů.
„Všechna naše zdravotnická pracoviště ujistila vedení nemocnice, že situaci zvládnou,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí fakultní nemocnice Adam Fritscher. „Žádná péče by nastalou situací neměla být omezena,“ doplnil.
Ve Vojenské nemocnici Olomouc vypověděly přesčasovou práci nižší jednotky doktorů. Jak koncem minulého týdne informoval ředitel zdravotnického zařízení, jedná se o dva mladé internisty - ze 74 sloužících lékařů. „Provoz ambulancí ani operace nebudou nijak omezeny,“ sdělil Deníku Martin Svoboda.
Obávat se nemusejí ani pacienti ve Šternberku. „K dnešnímu dni lze uvést, že Nemocnice AGEL Šternberk má na prosinec zajištěnu pro své pacienty jak akutní, tak plánovanou péči. Výkony zde neodkládáme, k uzavření žádného oddělení nedojde,“ ujistila mluvčí zdravotnického holdingu Agel Gabriela Lefenda.
Agel po posledních jednáních v nemocnicích (v Olomouckém kraji provozuje holding kromě nemocnice ve Šternberku, také zařízení v Prostějově, Přerově a součástí skupiny je nemocnice v Jeseníku) oznámil dohodu s lékaři na odděleních, kde byla situace komplikovanější.
„Po velmi intenzivních a osobních jednáních s našimi lékaři se v zařízeních skupiny AGEL podařilo dojít k dohodě i s lékaři na odděleních, kde byla situace složitější. Již dříve ale bylo zajištěno, že v žádném z našich zařízení nebude omezena akutní péče o naše pacienty a bude zachována i plánovaná péče,“ informovala ve čtvrtek odpoledne Lefenda.
ako poslední šance na odvrácení prosincových protestů nespokojených lékařů se naplnila čtvrteční schůzka s premiérem Petrem Fialou. Ten po setkání oznámil, že se s protestujícími dohodl. Nabídl jim 9,8 miliardy korun na navýšení mezd na rok 2024 v rámci úhradové vyhlášky.
Jednání, jak je dostat do platů, budou podle premiéra pokračovat. Viceprezident České lékařské komory (ČLK) a předseda Sekce mladých lékařů ČLK Jan Přáda nato vyzval nespokojené kolegy, aby o víkendu zajistili péči s tím, že konečnou dohodu očekává v příštím týdnu.
Cílem protestu je podle Sekce mladých lékařů ČLK zastavit personální devastaci zdravotnictví. „Akce není protestem ani hrozbou, ale jde o pouhé dodržování zákoníku práce,“ sdělil již dříve Přáda. „Právě změna zákoníku byla prvním impulzem k protestům, od října totiž měl být dobrovolný počet přesčasových hodin za rok až 832 hodin, dvojnásobek dosavadního limitu," řekl.
Forma protestu podle mladých lékařů poukazuje na to, že deklarovaná dobrovolnost přesčasů ve zdravotnictví není reálně pravda. Odpovědnost za současnou situaci podle nich nese ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, jehož návrhy na řešení požadavků nepovažují mladí lékaři za dostatečné.
Neshoda do čtvrtečního odpoledne trvala v otázce zvýšení platů. Lékaři požadují navýšení, a to takovým způsobem, aby se ke slušnému příjmu nemuseli propracovat stovkami hodin přesčasů během roku. Vedení resortu zdravotnictví požadavky odmítalo jako natolik velké, že se k nim ani při případném kompromisu nemůže ministerstvo zdravotnictví přiblížit.