Vypadá to, že stojíme na prahu chřipkové epidemie a vzhledem k tomu, že převažuje chřipkový vir typu A, může být start pěkně ostrý.

Zatím obyvatele regionu klátí převážně nechřipkové viry. Epidemiologové dosud v Olomouckém kraji nezaznamenali žádný závažný případ, který by vyžadoval hospitalizaci v nemocnici.

První olomoucký elektrobus.
Do elektrobusu v Olomouci musíte bez rukavice, jinak neotevře

„V současné době je nemocnost na Olomoucku 1400 případů na 100 tisíc obyvatel, což je nárůst o necelých 29,9 procent oproti minulému týdnu. Nejvyšší nemocnost evidujeme v kategorii dětí ve věku 0 až 5 let, kde je nárůst na Olomoucku o 21 procent,“ informovala vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Barbora Hanáková.

Hůře je na tom jen Prostějovsko, kde zaznamenali 1537 případů na 100 tisíc obyvatel.

V celém Olomouckém kraji se nemocnost zvedla o 28,2 procent na 1182 případů na 100 obyvatel. Největší nemocnost je mezi nejmladšími dětmi ve věku do 5 let.

Místo v Šumperské ulici v Uničově, kde má vyrůst supermarket Lidl
Lidl chystá supermarket v Uničově, malé prodejny se bojí

Hrozí razantnější "áčko"

Epidemiologové zatím nezaznamenali žádný případ závažného chřipkového onemocnění. Stále převládají nechřipkové viry.

„Již se však objevují záchyty chřipky. Z laboratoří již máme hlášeny případy typu A, kde je rychlejší nárůst, takže i když jsme v těchto dnech na neepidemické úrovni, už jsme zřejmě na počátku epidemie. V příštích týdnech budou počty narůstat,“ hodnotila epidemioložka Hanáková.

Zatímco chřipka typu B, která v regionu řádila minulou sezonu, nemá explozivní nárůst, typ A má větší schopnost mutace a může vyvolávat pandemie.

O chřipkové epidemii odborníci hovoří, když je nemocnost 1500 až 1700 případů na 100 tisíc obyvatel.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc letos přibude 119 parkovacích míst
V olomoucké fakultce přibudou parkoviště pro stovku aut