VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olomoucko: drogová scéna se stále více uzavírá

Olomouc -Téměř tři stovky uživatelů nealkoholových drog kontaktovali v loňském roce pracovníci terénních programů v Olomouci, aby jim v rámci prevence nabídli sterilní injekční materiál. Snaží se tím zmenšit riziko přenosu infekčních chorob, které se mezi uživateli drog často vyskytují.

7.2.2009
SDÍLEJ:

Automaty, ve kterých je možné pořídit také sterilní jehly.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Oslovují je přímo na ulicích, hernách, na diskotékách nebo na nádraží. Mají tak přímou zkušenost s tím, jak drogová scéna na Olomoucku vypadá.

„Nejužívanější drogou je podle jejich statistik stále pervitin. Mezi lidmi závislými na této droze se však objevují čím dál mladší ročníky uživatelů. Lidé, kteří jej na Olomoucku berou, se navíc stále více izolují. Stahují se hlavně do bytů nebo ubytoven,“ vysvětlila vedoucí olomouckého terénního střediska Kateřina Andrlová.

Více než dvě stovky lidí, kteří jsou s nimi ve spojení, uvedlo jako primární drogu pervitin. Marihuanu pak devětapadesát osob, čtyři jejich klienti jsou závislí na těkavých látkách a tři na heroinu.

Terénní programy na Olomoucku působí od roku 2001 jako prevence ve zneužívání návykových látek. Fungují přímo v Olomouci, ve Šternberku a Litovli. Hlavním úkolem jejich zaměstnanců je kontaktovat co nejvíce lidí, kteří užívají návykové látky, a nabídnout jim čisté jehly a injekční materiál.

Mezi uživateli návykových látek, kteří terénní pracovníky vyhledají, výrazně převládají muži. To ale neznamená, že závislých mužů je logicky více. „Myslíme si, že muži jsou více odvážnější v kontaktu s námi. Také je možné, že muž mění injekční stříkačky i pro ženu,“ vysvětluje Andrlová.

Ve Šternberku je drogová scéna nejvíce uzavřená. „Lidé, kteří tam berou pervitin, žijí často uzavření v bytech nebo v ubytovnách, které jsou pro terénní pracovníky hůře přístupné,“ vysvětlila.

Terénní pracovníci si již u mnohých klientů získali důvěru, pro některé z nich je však stále jednodušší koupit injekční materiály v lékárně nebo je získat přes známé. „Mezi uživateli drog , které se v loňském roce podařilo kontaktovat, je i několik osob romské národnosti. Tuto skutečnost považujeme za velký úspěch vzhledem k uzavřenosti této cílové skupiny,“ řekla Kateřina Andrlová.

V Litovli stále klesá počet lidí, kteří program dříve využívali. „To však neznamená, že v Litovli uživatelé drog nejsou. Buď žijí uzavřeně a nemají zájem, nebo mohou být ve výkonu trestu. Někteří z nich abstinují. Pokud s námi přestanou být v kontaktu, těžko můžeme zjistit, co s nimi potom je,“ vysvětluje Andrlová.

Výraznou změnu pozorují terénní pracovníci v Olomouci. „Minulý rok převládal poměrně hojně squaterský způsob života a bezdomovectví, v létě jsme také mohli sledovat migrující skupinky uživatelů mezi většími městy. V loňském roce jsme i zde zpozorovali jejich stažení do bytů.“ Pracovníci pozorují i změny v sociálních vrstvách. Drogy začínají brát i mladí, socializovaní lidé a osoby s trvalým příjmem.

Mezi mladšími uživateli je rozšířeným způsobem aplikace šňupání. Takzvaným snifferům nabízejí pracovníci bezpečnější alternativu, kterou představují želatinové kapsle, do kterých si mohou drogu nasypat a polknout. „Jedním z nebezpečí šňupání je nákaza virem žloutenky nebo HIV, pokud brčka sdílejí lidé s poraněnou nosní sliznicí. Propagace kapslí je do budoucna velice potřebná,“ vysvětlila Andrlová.

MICHAELA MICHALCOVÁ

7.2.2009
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební štáb ČSSD v Olomouci - vpravo trojka kandidátky olomoucký primátor Antonín Staněk
1 6

Olomoucký primátor doskočil až do parlamentu, matadory nechal mimo

Šéf ANO Andrej Babiš a lídr SPD Tomio Okamura na tiskoých konferencích k volebním úspěchům
1 19

Olomoucko ovládlo ANO a Okamura, třetí je ODS

Skokanka ODS: trojka z Olomouce přeskočila do sněmovny i lídra

Třetí žena přeskočila dva muže před sebou. Zuzana Majerová Zahradníková, pětačtyřicetiletá učitelka a překladatelka z Olomouce, zasedne podle všeho v poslanecké sněmovně.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

VIDEO: Velký výlov v Tovačově přilákal tisíce lidí

FOTOGALERIE / Rybí speciality, horké nápoje a především výlov ryb. Nejen to mohli zažít návštěvníci jednoho z největšího výlovů ryb na Moravě, který se uskutečnil o víkendu 21. a 22. října právě na Hradeckém rybníku u Tovačova.

Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Neúspěch tradiční levice a naopak vysoký zisk hnutí ANO, který v Přerově a dalších městech výrazně překonal celostátní výsledek favorita voleb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení