„Tématem letošního ročníku je Víno, etiketa a design, protože i design je důležitou součástí celkového vnímání značek. Součástí je tedy i hodnocení nejlepší etikety vinařství,“ přiblížila Jana Šubová z Olomoucké vinné společnosti, která akci pořádá.

Lidé mohli oba dva dny degustovat u stánků produkty třiceti vinařství.

„Každý má na svých stáncích deset vzorků, takže je z čeho vybírat. Vždy se snažíme lidi navést tak, aby k nim víno promluvilo, potěšilo je a strávili s námi pěkný den. Jde o to poznat blíže práci vinařů, ocenit vína a popovídat si,“ dodala. Jen v pátek na akci zavítalo dva a půl tisíce lidí, hojná účast byla i v sobotu. Počasí bylo totiž jako na objednávku.

Pískovna Náklo těsně před startem nové sezony, 26. května 2023
Náklo startuje sezonu. Hanácké Jadran nabídne řadu novinek

Pěstování vína už dávno není pouze výsadou Jižní Moravy, ale přibývá producentů z Hané.

„Jsme hrozně hrdí na to, že máme na Hané osmnáct malovinařů - například První vinařství Sobíšky nebo Vinum Predmostensis z Předmostí u Přerova,“ řekla.

Vinaři si Olomoucké vinné slavnosti pochvalovali.

„Jezdíme sem pravidelně už asi šest let a za mě je to nejlepší akce tohoto typu, které pravidelně navštěvujeme. Organizace je skvělá, lidé jsou naučení sem chodit a je vidět, že Olomoučáci mají tuto akci rádi,“ řekl třeba Slávek Bílský z rakouského vinařství Weinwurm.

Prima Fresh Festival v Olomouci, 26. května 2023
Olomoucký Fresh Festival otevřel. Zve na mistrovské dobroty i show Pohlreicha

Své zastoupení měli na Olomouckých vinných slavnostech i pěstitelé vína z Přerovska.

„Jako vinařství se snažíme vyhovět lidem a nabízet to, co mají rádi. Naše vlajková loď je Pálava, máme tu ale i Hibernaly nebo Rulandské bílé,“ shrnul Vladimír Matela z Prvního vinařství Sobíšky.

Vinobraní 2021 ve Střeni.
Na Olomoucku umí hezká vína. Hanácké obce už žijí svými vinicemi i akcemi

Podle něj se v posledních letech díky klimatickým změnám pomalu stírají rozdíly mezi Hanou a Jižní Moravou.

„Máme všechno přívlastková vína, a když to porovnám s přáteli z Mikulčic, počasí je u nás už pomalu lepší, než na jihu Moravy. Vínu se na Střední Moravě daří po všech stránkách - a proto doufám, že se nám podaří prosadit vinařskou podoblast Haná, což by byla úžasná věc,“ uzavřel.