Na Olomoucké vinné slavnosti vyrazili místní, ale i lidé z okolních měst a obcí.

„Šly jsme se sem s kamarádkami podívat po práci, protože v Olomouci pracujeme. Vsadily jsme na klasiku z Pálavy, ale ochutnaly i výborné rybízové víno,“ řekla jedna z návštěvnic Iveta Štulová.

Screen z filmu Doktor Živago. Třída 1. máje
Keira Knightley na třídě 1. máje. Projděte si filmovou Olomouc

„Olomoucké vinné slavnosti jsme poprvé uspořádali v roce 2013 a dříve to byla jen jednodenní akce, která se konala dvakrát do roka. Od roku 2016 je ale pro velký zájem pořádáme v pátek i v sobotu. Jsou tady vinaři, kteří už jsou stálicí a návštěvníci si je vybírají prostřednictvím Facebooku, protože se jich ptáme na jejich názor,“ řekla za pořadatele Jana Šubová.

I když není Česká republika vinařskou velmocí co do plochy hektarů, na kterých se réva pěstuje, kvalitních vinařů je podle ní u nás spousta.

„Jsme moc rádi, že mezi nimi přibývají i mladí lidé, kteří oprašují rodinnou tradici a vracejí se ze svých oborů, aby pokračovali v tradici svých dědečků. Takových vinařů je tu hodně a je vidět jejich nadšení,“ dodala.

Ilustrační foto
Bazény v Olomouci a okolí v pondělí neotevřou. Tady jsou termíny

Morava, Gruzie, Argentina, bio… 

Lidé mohli ochutnat výrobky regionálních vinařství - například ze Sobíšek či Předmostí, ale velké zastoupení měla i Velkopavlovická oblast.

„Jsou tu vinaři, kteří nabízejí sladká vína, ale i naturální či bioprodukci. Každý, kdo přijde, si to své víno vybere. Někteří výrobci přivezli i mošty, což je dnes trend. A protože ideální spojení je víno a čokoláda, k mání jsou i regionální výrobky čokoládovny v Troubelicích,“ doplnila.

Závod mistrovství Evropy automobilů do vrchu na legendární trati Ecce Homo ve Šternberku. 2019
Nabušené závodničky zblízka! Na jubilejní Ecce Homo můžou i diváci

Zpestřením široké nabídky jsou i zahraniční značky - například z Gruzie nebo Bulharska.

„Máme tu ale i firmu, která vozí vína z Chile nebo Argentiny, opět v té nejvyšší kvalitě. Nováčkem letošních slavností je pak Jižní Afrika,“ poznamenala. Celkem se mohou zájemci zastavit u třiceti stánků.

Víno z Hané

Prodejci si atmosféru slavností po tak dlouhé době užívali.

„Vinici jsme v Předmostí poprvé vysadili v roce 2014, ale historicky se v této oblasti víno pěstovalo, protože sousední dědina se jmenuje Vinary,“ řekl Jiří Kolář z Vinum Predmostensis.

Vinice v Předmostí je největší registrovanou v Olomouckém kraji a místo, kde vinohrad vysadili, je podle nich unikátní.

„Jezdíme sem pravidelně pátým rokem a jsme rádi, že se taková akce koná. V době covidu to pro nás bylo složitější, protože naše vína nedodáváme do supermarketů, ale nabízíme právě na takových akcích, jako je tato,“ dodal.

Ilustrační foto
Zaplní Hanou vinohrady? Litovel usiluje o obnovu vinic, EU ji zatím brzdí