Tahákem svátečních trhů budou koncerty legend hudební scény Turbo, Ready Kirken, Vilém Čok, Yo Yo Band, Kern či Fleret.

Mladší generaci zpěváků zastoupí například Voxel a Marek Ztracený. Chybět nebude ani Hudební skupina dětského domova v Olomouci, která letos na jaře odehrála jubilejní tisící koncert a příští rok oslaví čtvrt století své existence.

5. prosince se děti mohou těšit na nadílku s primátorem města, čertovské hrátky či mikulášský ohňostroj, k tomu zazpívá Debbie se svoji skupinou. Ve středu 12. prosince si Česko opět zazpívá koledy s Deníkem.

Bruslení do konce roku

V provozu bude také kluziště na Dolním náměstí, milovníci bruslení si jej užijí až do konce roku. Na provoz ledové plochy si ale v minulých letech někteří nájemníci v centru stěžovali kvůli nadměrnému nočnímu hluku z agregátů.

„Loni jsme led přesunuli více do středu náměstí, aby nebyl tak blízko domů. Samozřejmě se budeme snažit jeho provoz co nejvíce odhlučnit,“ ujišťuje za pořadatele trhů Petr Ilgner.

Posezení povoleno, nebo zakázáno?

Trhy každoročně doprovází i protesty části přilehlých restaurací a kaváren, které po dobu vánočního jarmarku nesmí nabízet venkovní posezení. Proti tomuto nařízení už roky bojuje například provozovatel kavárny Caffé Trieste Radim Petr.

„Když je zima, tak je to fuk. Ale když se udělá teplo, nevidím důvod, proč by si mí návštěvníci nemohli sednout venku. Bavil jsem se s organizátory ze společnosti Kulturní Olomouc. Těm to prý nevadí, takže ten zákaz určitě přišel z radnice,“ zlobí se Petr na staré vedení a doufá, že s novým zastupitelstvem se situace zlepší.

I letos plánuje protestovat formou petičních stolků.

„Ustoupit nehodlám. Každopádně zkusím oslovit nového primátora, jestli by nešlo umožnit nám před podnikem alespoň pár mobilních židlí a stolů pro zákazníky,“ dodal.

Nabídněte strom

Konkrétní vánoční strom město Olomouc zatím vybraný nemá. S výběrem souměrného, 12 až 18 metrů vysokého jehličnanu mohou i letos pomoci občané města.

„Každoročně oslovujeme veřejnost, firmy a instituce, aby nám nabídli stromy z vlastních pozemků, které je potřeba z různých důvodů pokácet, protože jsou přerostlé, hrozí jejich zřícení nebo jejich kořeny prorůstají do základů domu. A zatím nám to vychází. V minulých letech jsme vybrali opravdu krásné stromy,“ okomentoval výzvu veřejnosti vedoucí oddělení kultury Radim Schubert.

Nabídky na vánoční strom pro Olomouc lze zasílat na email odb.vvi@olomouc.eu nebo na adresu magistrátu. 

PODROBNÝ PROGRAM OLOMOUCKÝCH VÁNOČNÍCH TRHŮ ZDE