V čele s prezidentem fanklubu HC Olomouc Otto Weinlichem se chystají skandovat, tleskat, křičet a předávat hráčům pozitivní energii.

„Bude to velké. Díky akustice se naše fandění ponese tak, že z toho protihráči musí být úplně vyjevení. Stejně jako v Plzni, i v Olomouci budou naši fanoušci zkrátka slyšet nejvíc," slibuje prezident fanklubu HC Olomouc Otto Weinlich.

Olomoucká plecharéna vs. plzeňský zimák

S napětím sledoval už dva předešlé zápasy v Plzni, a stejně tomu bude i na domácím ledě.

„V Plzni jsem sice nemohl být osobně, ale všechno jsem samozřejmě sledoval. Byly to nervy. Věřím, že teď nějaký zápas utrhneme a trochu to zdramatizujeme. Budeme fandit tak, jako by hokejisté na ledě měli dalšího hráče," vzkazuje.

Jako na každý důležitý zápas, i tentokrát si prezident fanklubu bere svou oblíbenou šálu, která prý přináší hráčům štěstí.

„Mám svou retro šálu, kterých se vyrobilo jen dvacet kusů na zkoušku. Beru si ji na důležité zápasy, protože je pro štěstí," vypráví.

Za roky, kdy fandí olomouckému hokeji, s ním prožil vzestupy i pády.

„Moře fandím tak dlouho, že se to snad ani nedá spočítat. Jednu chvíli jsem si sice říkal, že se té extraligy snad nedožiji, ale klaplo to. Kdybychom vyhráli, tak to bude naprosto báječné a maximálně to oslavíme," dodává.

A co vzkazuje plzeňskému fanklubu?

„Jako soupeři mu přeji úspěch a zdraví pro plzeňské hráče," přeje do Plzně na závěr Otto Weinlich, který je v čele fanklubu deset let.

Mora chce doma čtvrtfinále vyrovnat, věří v podporu vyprodaného zimáku

Plzeňský výjezd: Moravští fans jsou v pohodě

Dvojzápas na Moravě přijede přímo na stadion sledovat Plzeňan Martin Mošna z fanouškovského sdružení Modrobílá Mirošov. Nebude to jeho první návštěva olomouckého stadionu.

„V minulosti jsem už absolvoval výjezd do Olomouce," říká Martin Mošna.

Věří, že Škodovka vyhraje alespoň jeden zápas a v úterý si doma zajistí postup do semifinále.

První dva zápasy na ledě Plzně Martina překvapily.

„Čekal jsem klidnější zápasy, ale emoce a bitky k play-off patří. Když by se nic nedělo, fanoušky by zápas nebavil," směje se.

Doufá, že se emoce nepřelijí do hlediště.

„Nikdy jsme neměli problém s fanoušky jiných klubů. Dokonce jsme s některými seděli v hospodě. Příznivci moravských klubů jsou v pohodě. S olomouckými jsme kontakt zatím nenavázali," upozorňuje Martin.

Na stadionu necháme plíce

A co by vzkázal fandům Kohoutů?

„Aby jejich fandění bylo na úrovni a korektní a abychom si to na stadionu užili. Nedáme jim nic zadarmo a slibuji, že na stadionu necháme plíce," vzkazuje Martin, který chodí na hokej od roku 2002. Tehdy ho na stadion vzal tatínek.

Mezi své oblíbence řadí Jakuba Jeřábka a snajpra Dominika Kubalíka.

„Mají skvělou formu. Znám se s nimi osobně, jsou to dobří kluci," vypráví fanoušek.

Nejkrásnějším hokejovým zážitkem byl zisk titulu v roce 2013. „To je zážitek na celý život," dodává Martin.

Nejhorší chvíle prožíval, když Martin Straka ukončil kariéru a při loňském ztroskotání v play-off.

Na pořádek dohlédnou kamery

Plzeňští i olomoučtí příznivci hokeje jsou poměrně vzorní. Komplikace ale může hokej způsobit třeba v dopravě. Policie je na takové případy připravená. 

Vedení klubu se kvůli zájmu, který o vyřazovací duely mezi Olomoucí a Plzní panuje, rozhodlo rozšířit řady pracovníků bezpečnostní služby. Ti se soustředí zejména na to, aby lidé nevnášeli do haly to, co zakazuje její řád.

„Kromě pyrotechniky se jedná například o zbraně jakéhokoli druhu, předměty, které jsou použitelné jako sekací, úderové či bodací zbraně. Dále také spreje, leptavé, hořlavé a barvicí látky nebo jiné nádoby s látkami ovlivňující zdraví," vyjmenoval některé příklady mediální manažer klubu Tomáš Schmiedt. Podobné věci však fandové pronášejí zřídka.

Kromě pracovníků ostrahy budou na klid na tribunách dohlížet kamery.

„Obecně se ochranka nejvíce zaměřuje na to, aby se nepobily tábory fanoušků a aby se na led nevhazovaly jakékoliv předměty," ujistil klubový manažer Tomáš Schmiedt.

Kamery využívají při pochodech fanoušků, například z nádraží, i policisté.

„Fanoušky vedeme určitými předem vymezenými trasami a jejich pochod sledujeme i na městském kamerovém systému," ujistil mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle.

Padesátka policistů v ulicích

Hlavní bezpečnostní břímě leží na Policii ČR. Ta nasazuje počty lidí a další techniky podle toho, jak jsou jednotlivá utkání hodnocena z hlediska bezpečnostních rizik.

„Na bezpečnostním opatření charakteru nadcházejících zápasů se podílí zhruba 30 až 50 policistů," sdělila policejní mluvčí Irena Urbánková.

„S olomouckými ani plzeňskými hokejovými fanoušky nemáme negativní zkušenost. Problémové skupiny se objevují především u fotbalových," dodala mluvčí.

Policisté upozorňují, že v souvislosti s přesuny hokejových příznivců se mohou objevit komplikace v dopravě a vybízí řidiče i pěší k trpělivosti. Ideální je mít dostatečnou časovou rezervu.

S tou by měli počítat i fanoušci, kteří se na duel do plecharény chystají, frontám se nejspíš nevyhnou. Na případné tlačenice a zranění je třeba dávat pozor na schodech.