Ta řeší revitalizaci veřejného prostranství náměstí s cílem získat odborný podklad pro rozhodování v území.

Náklady na proměnu náměstí jsou okolo 13,5 milionu korun.

„Důvodem pořízení studie je zanedbaný stav Tererova náměstí, na který dlouhodobě upozorňuje komise městské části,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec.

Hezčí dlažba, stromy a kašna

To, že by si náměstí obnovu zasloužilo potvrzuje i Olomoučan Jiří Hudeček.

„Když se tam cokoli udělá, lidé budou určitě spokojení. Jakákoli revitalizace a změna bude k lepšímu, ten prostor si to zaslouží,“ řekl předseda klubu seniorů, který sídlí přímo na Tererově náměstí.

Původně vzorovaná dlažba byla na náměstí pokryta živicí, která nese stopy pozdějších oprav či nové instalace inženýrských sítí a je ve špatném stavu.

Architektonický návrh studie počítá s novým povrchem ze tří druhů dlažby, přičemž ta mezi lavičkami bude zatravňovací.

„Dešťová voda bude odváděna do zatravněných ploch, což je v souladu s právě dokončenou studií modrozelená infrastruktura, která řeší hospodaření se srážkovými vodami,“ vysvětlil náměstek.

Stromy, které jsou v havarijním stavu, budou nahrazeny novými. Zdravé lípy zůstanou na náměstí zachovány a přibude k nim alej z dřezovců, která změní mikroklima před prodejnou.

Opravy se dočká i kašna, jejíž součástí se stane záhon růží a levandule.

„Náměstí by mělo dostat nový mobiliář. Laviček, sedátek a stojanů na kola bude podle studie mnohem více než nyní,“ doplnil Jakubec.

Škola, samoobsluha, tuzex

Tererovo náměstí v olomoucké městské části Neředín vzniklo jako součást sídliště v 60. letech minulého století. Podle tehdejšího názvosloví bylo okrskovým centrem, ve kterém byla soustředěna základní škola, objekt služeb a prodejna potravin.

Jméno náměstí dostalo podle bývalého komunistického funkcionáře Rudolfa Terera, který zahynul v koncentračním táboře. Mnoha Olomoučanům se v paměti ale vybaví především bývalá prodejna Tuzexu.