Snahou je přitáhnout do místa, které letos slaví čtyřicet let, více lidí.

„Návrh je takový, aby bylo rosárium víc pohodlné pro návštěvníky: nové sedací prvky, přístřešky, plachty, když třeba bude svítit slunce nebo bude horší počasí," zmínila některé nápady Naďa Krejčí z Výstaviště Flora Olomouc.

Rozárium, které mělo v minulých letech nejistý osud, se má teď stát reprezentativní částí městské zeleně.

Návrhy jsou dílem zahradního architekta Zdenka Sendlera z Brna.

Podle jeho představ by se mělo změnit i značení záhonů. Cedulky s názvy rostlin dostanou modernější podobu včetně fotografií, aby návštěvník viděl, jak růže vypadá, i když zrovna nepokvete. Hosté by mohli obdivovat také trvalky.

„Rosarium by mělo být zachováno, změnilo by se ale složení. Byly by tu druhy růží méně náchylné k nemocem a parazitům," uvedla Naďa Krejčí.

Zdenek Sendler svůj návrh nedávno představil vedení olomoucké radnice, které nyní zvažuje, jak se k němu postaví.

„Radní si prohlédli prezentaci, zatím v tom ale není žádný posun. Někteří by chtěli propojení se třídou 17. listopadu, někomu by se zase lokalita líbila jako oáza klidu," sdělila mluvčí radnice Radka Štedrá s tím, že architekt možná bude muset zapracovat připomínky.

Část radních proto ve středu vyrazila do botanické zahrady na prohlídku.

„Už několik let se řešilo, co s rosáriem. Byly dohady, jestli by vůbec mělo fungovat, že návštěvnost je malá. Pro nás, kteří to sledujeme třeba deset let, je potěšitelné, kdyby se to pohnulo dopředu. Architekt Sendler například několikrát zmínil, že je škoda, že něco takového nemají i v Brně," řekla Krejčí.

Flora na červen chystá výstavu Vyznání růžím, která byla v Olomouci naposledy v roce 1991. Pokud bude rozárium do té doby opravené, je podle vedení výstaviště možné, že bude právě tam.