Poukazují na to, že dopadne i na menší prodejny a kritizují situace, kdy v jednom nákupním centru jeden obchod zavře a jiný ne, a to jen pro to, že jeho prodejní plocha je o něco menší.

Většina obchodních center a supermarketů v Olomouci přitom v pátek 28. října zavře kompletně.

„Zákon je špatný. Zatímco my budeme mít v pátek zavřeno, protože máme více než 200 metrů čtverečních, naproti v prodejně tašek, parfumerii a obchodu s oblečením bude otevřeno. Nám nevadí, že my budeme mít volno. Absurdní je nerovnost, kterou zákon umožňuje. Pokud vůbec, pak by mělo být uzavřeno celé obchodní centrum, kromě kina a kaváren," poukazovali zaměstnanci prodejny Euronics v obchodním centru Olomouc City.

„Je to tak. Podle poslední zprávy od naší manažerky budeme mít v pátek otevřeno. Větší prodejny zavřou a my menší budeme vyhlížet zákazníky. Třeba nějací přijdou," usmála se prodavačka z prodejny značky Rip Curl.

Senimo bude na státní svátek zavřené Olomoucká Olympia bude na státní svátek zavřená

Galerie Moritz. Na státní svátek 28. října musí mít velké markety zavřeno Terno. Na státní svátek 28. října musí mít velké markety zavřeno

Obchodní dům Senimo, stejně jako olomoucká Olympia, Galerie Moritz či Terno budou 28. října kompletně uzavřeny. Naopak zákazníky budou čekat menší prodejny v Šantovce či Olomouc City. Foto: DENÍK/Daniela Tauberová 

Šantovka otevřená, City také

Podle hlavního manažera Olomouc City budou 28. října otevřeny všechny provozovny s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních.

„Takto jsme se s nájemci dohodli. Těm, kterým zákon ukládá, že mají mít tento den zavřeno, budou mít zavřeno. Kromě menších provozoven bude 28. října otevřeno také multikino, dětská zóna a kavárny," popisoval Zdeněk Volf.

Sousední hypermarket Globus, včetně lékárny a menších provozoven, bude mít o státním svátku své brány zavřeny.

Podobně to bude v pátek v Galerii Šantovka, kde podle zákona o prodejní době budou uzavřeny pouze provozovny s plochou větší než 200 metrů čtverečních.

„Vzhledem k tomu, že Galerie Šantovka disponuje především prodejnami, které tímto zákonem omezené nejsou, bude centrum otevřeno dle standardní otevírací doby," avizuje centrum na webu.

Zmatky. Mělo by to platit pro všechny 

Oproti tomu Galerie Moritz bude uzavřena kompletně, včetně lékárny a Billy.

Stejně tak si lidé nenakoupí ani v Olympii ve Velkém Týnci, OC Haná, Senimu či Ternu na olomouckém Horním Lánu.

„Co jsme se bavily s prodavačkami, nevadí to nikomu, že bude jeden den zavřeno a že tím menší jednotky možná doplácejí na nový zákon. Myslím, že všechny prodavačky budou rády, že svátek stráví s rodinou. Já rozhodně. V sobotu jdu opět do práce," reagovala prodavačka z obchodu s obuví v Olympii.

Zákazníci, které oslovil Olomoucký deník, neměli nic proti tomu, aby obchody na několik svátečních dní v roce zavřely.

„Pamatuji dobu, kdy bylo zavřeno i o víkendu a prodavačky si aspoň odpočinuly. Já se bez toho obejdu," uvedla Anežka Pokorná, když v úterý nakupovala v Globusu.

„Jen by to mělo platit na všechny obchody. Takové zmatky a pro každého jinak, to není správně," uvedla Jiřina Pospíšilová v Senimu.

Ztráta z tržeb: čtyři miliardy

28.říjen je prvním svátkem, na který se zákon vztahuje.

Kromě obchodních center a supermarketů musejí zavřít hobby markety i prodejny nábytku.

Regulace se obchodníkům nelíbí. Odhadují, že čistá ztráta tržeb ze dnů zákazu prodeje bude napříč republikou okolo čtyř miliard korun.

Svaz obchodu a cestovního ruchu a Hospodářská komora již avizovaly, že podají ústavní stížnost.

„Ze strany státu hrozí další regulace, zákaz prodeje se může následně vztahovat na zbylé státní svátky a pak i na neděle. To považujeme za zcela nepřípustné. Obchodník by se měl sám rozhodnout, zda chce či nechce mít otevřeno a zda se mu to vyplatí či nikoli," uvedla Marta Nováková, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

ČOI: Podíváme se, zda to dodržují

Obchodníci poukazují právě na to, že na dopady zákona pocítí i menší podnikatelé v nákupních centrech, protože právě kvůli nejasnému výkladu zákona se mohou tato centra rozhodnout, zda zůstanou otevřená či kompletně zavřou.

Za porušení hrozí obchodníkům pokuta až do výše 1 milionu korun.

Na dodržování zákona si posvítí kontroloři České obchodní inspekce. Zatímco z hlavního města mají podněty na jeho cílené porušování, z Olomouce podobné hlášení nedostali.

„Víme o tom, že některá centra zavřou celá a jiná ne, ale skutečně jde o toho konečného nájemce, který tam prodává, a velikost jeho plochy. Celé obchodní centrum nemusí mít zavřeno," vysvětloval mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

„V pátek se podíváme do prodejen, zda je zákon dodržován. Od zákazníků či podnětů od konkurence již máme celkem dobrý přehled o tom, kde hrozí největší riziko porušení tohoto zákona. Z Olomouce zatím takové informace nejsou," sdělil mluvčí.