„Jedlička pochází z Hluboček, kde rostla čtyřicet let. Počítali jsme letokruhy a opravdu to tak vychází. Cesta byla na rozdíl od jiných let pohodová a projeli jsme bez zastavení až do Olomouce. Na jednom místě jsme měli domluvenou schůzku s Dopravním podnikem, protože musíme projíždět pod trolejemi a bylo nutné změřit výšku. Náklad měl naštěstí pod pět metrů, takže bylo vše v pořádku,“ popsal Radim Schubert z oddělení kultury olomouckého magistrátu.

Původně podle něj jedle měřila něco přes dvacet metrů, ale před ukotvením ji bylo nutné trochu zkrátit.

„Částečně jsme ji zkrátili už v Hlubočkách a tady na náměstí ještě asi o půl metru. Metr je v jámě, takže je vysoká kolem 16 metrů. Firma začne strom zdobit hned zítra,“ dodal.

Svatomartinská Olomouc, 11. listopadu 2022
Svatomartinská Olomouc zaplnila obě náměstí vínem a dobrou náladou

Na ukotvení jedle se podílela více než desítka lidí.

„Museli jsme ořezávat větve a strom se trochu zkracoval, ale jinak šlo vše nad očekávání hladce. Transport probíhal po hlavní trase a najeli jsme na čtyřproud, takže to šlo vcelku rychle,“ vylíčil Marek Fiala z firmy Autojeřábek Olomouc, která zajišťovala kácení a převoz.

Pohled na vánoční strom vykouzlil na tvářích dětí i dospělých úsměvy. „Ještě jsem si stromeček nestihla pořádně prohlédnout, ale bude se mi líbit každý, protože je to symbol Vánoc. Je to krásné a romantické,“ řekla jedna z přihlížejících Xenie Janoušková.

Čtyřicetiletý strom musel ze zahrady pryč

Vánoční strom pro Olomouc nabídli i letos obyvatelé Hluboček. Jedle dosud krášlila zahradu u rodinného domu v ulici Dukelských hrdinů a městu ji věnoval František Opletal.

„Sazeničku asi před čtyřiceti lety přinesla z lesa moje tehdy ještě malá neteř Veronika a zasadila ji na naprosto nevhodném místě. Nechali jsme jí tam jedličku pro radost, ale strom mezitím vyrostl tak, že už začíná ohrožovat nejen náš dům, ale i ten sousedů. Proto jsem se rozhodl jedli pokácet a darovat ji městu Olomouc jako vánoční strom,“ prozradil František Opletal.

O tom, jaké bude mít strom jméno, zatím nebylo rozhodnuto. Návrhy na pojmenování mohou jednotlivci i školy posílat na radnici nebo odevzdávat na podatelně magistrátu až do 14. listopadu, a kdo chce, může návrh výtvarně zpracovat. Slavnostní rozsvícení stromu se uskuteční v neděli 20. listopadu.