Ty budou Horní náměstí zdobit 16. února už od 9. hodiny.

Návštěvníci masopustu mohou obdivovat dva metry vysokou smrtku a velkého a malého medvěda, na jejich výrobu se spotřebovaly téměř dvě tuny ledu.

„Použili jsme patnáct velkých bloků, každý má hmotnost 125 kilogramů. Sochař Marián Maršálek při opracování ledové masy využil elektrickou a motorovou pilu, sochařské pilky a dláta. Práce mu zabraly téměř tři dny. Pro smrtku byla speciálně vyrobena dřevěná kosa, jinak jsou sochy jen z ledu. Menší medvěd je vysoký přibližně 140 centimetrů, určitě potěší hlavně děti. Za dozoru rodičů se na něj mohou posadit a vyfotografovat se s ním,“ řekl Marek Košmider ze společnosti Iceart.

Voda na ledové sochy je upravena speciální filtrací – tzv. osmózou, aby byl led křišťálově čistý. Žádné chemické přípravky se do ní ale nepřidávají.

Sochy mají základnu 120 krát 80 centimetrů, jsou opravdu bytelné a měly by na místě vydržet minimálně 15 hodin.

„Musejí přečkat ohlášené sobotní teploty kolem deseti stupňů. Smrtce jsme záměrně zesílili ruce a paže, aby odolala oteplení. Čím větší masa ledu, tím déle ledové dílo vydrží. Všechny sochy umístíme do stínu, největším nepřítelem je pro ně přímé sluneční záření a teplý vítr,“ poznamenal Marek Košmider s tím, že díky absenci chemických látek v ledu, se sochy mohou nechat na původním místě přirozeně roztát, aniž by voda z nich jakkoli znečistila životní prostředí.