V nových prostorách, které přímo sousedí s moderními přepážkami, najdou zmíněné skupiny cestujících pohodlné zázemí s bezbariérovou toaletou, dětským koutkem, nápojovým automatem, informačním displejem i tiskovinami.

Od prosince loňského roku slouží cestujícím v rámci ČD Centra právě nové pokladny.

„Nové odbavení na olomouckém nádraží bylo novinkou nejen pro naše cestující, ale i pro naše zaměstnance. Dvouměsíční období do dokončení rekonstrukce celého ČD centra pro nás bylo zkušebním obdobím, kdy jsme chtěli doladit případné nedostatky a zjišťovali jsme podněty cestujících i zaměstnanců. Odezvy jsou pozitivní a cestující si pomalu zvykají na nový způsob odbavení,“ uvedlí Hana Motyková, ředitelka Krajského centra osobní dopravy ČD v Olomouci.

Přibude květinářství a zelenina

Olomoucké hlavní nádraží prochází rekonstrukcí postupně od roku 2007. V rámci předcházejících etap investovaly České dráhy do oprav krajského nádraží 48 milionů korun.

Během prací vznikla nová restaurace, přebudovalo se sociální zařízení. Částečnou modernizací prošlo i 1. patro výpravní budovy. Rekonstruoval se interiér vestibulu, kde leží nová dlažba i obklady, hala se současně vymalovala. Nové jsou oba vstupy, kterým nechybí bezbariérový přístup.

„Využitím takzvaných luxferů se docílilo maximálního prosvětlení obou vstupů. Před slavnostním otevřením přednádražního prostoru se dokončilo kompletní čištění fasády budovy,“ přidala Kateřina Šubová, regionální mluvčí CĎ.

Poslední etapa přišla železničního dopravce na přibližně 16 milionů korun. Celkové náklady tak dosáhnou 64 milionů korun. Prostor původní ČD Lounge sousedící s nově vybudovanou lékárnou budou pro cestující zřízeny další komerční část s prodejnou ovoce a zeleniny a vrátí se sem i květinářství­.