Komise městských částí každoročně mají k dispozici celkem 10,8 milionu korun, využívají je především na opravy chodníků.

„Příští rok dostanou dalších deset milionů korun formou participativního rozpočtu. To znamená, že o tyto peníze budou mezi sebou pomyslně soutěžit. Určeny jsou na estetizaci veřejného prostranství,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.

Lošov chce upravit několik míst

Možnost získat další peníze na zvelebení zanedbaných prostranství vítají například v olomoucké městské části Lošov.

Už delší dobu tam mají vypracovaný projekt na obnovu pomníku věnovaného občanům, kteří padli v obou světových válkách.

„Projekt máme připravený už několik let. Potřebné peníze však stále nebyly k dispozici. Chceme prostranství upravit tak, aby bylo opravdu důstojné. Už jsme vykáceli dva napadené smrky, je potřeba ještě odstranit přerostlé a přestárlé thuje. V plánu je také nová zeleň, výsadba růží a okrasné zeleně,“ sdělil předseda komise lošovské městské části Jan Preč.

V Lošově je podle něj hned několik lokalit, které by už nutně potřebovaly obnovit zeleň nebo kompletně upravit.

„Máme tady více míst, kde by bylo možné peníze na úpravy veřejného prostranství využít. Hned na lednovém zasedání naší komise se tím budeme zabývat a o zmíněné finanční prostředky se samozřejmě budeme ucházet. Jsme rádi, že město na tyto účely vynaloží další peníze, je to pro nás zajímavá příležitost jak Lošov zase o něco zkrášlit,“ dodal Jan Preč.