Program Olomouckého masopustního veselí začíná na Horním náměstí v 10 hodin a potrvá až do 16 hodin.

„Návštěvníci uvidí atraktivní program, z větší části navazující na to, co jsme zažili na předchozích dvou ročnících, ovšem doplněný úplnými novinkami. Věřím, že lidi určitě potěší a pobaví,“ pozvala náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Program

časy jsou podle pořadatelů pouze orientační

Dopoledne

10:00 příjezd kočáru s radními od Galerie Caesar a následně na pódiu (vedle Arionovy kašny) proběhne předání práva chase

10:20 cimbálovka Záletníci a Folklorní soubor Haná – taneční pásmo a hudební bloky

11:00 Valašský soubor písní a tanců Rusava - taneční pásmo a hudební bloky

12:00 představení Long Vehicle Circus - masky na chůdách

Odpoledne

cca 12:15 Hanácký mužský sbor Rovina

cca 14:00 cimbálová muzika Danaj Strážnice

Vizualizace nového obchodního centra Galerie Šantovka 2 z roku 2018
Šantovka 2 dostala stavební povolení. Má ale podmínku pro kolaudaci

Ledové i slaměné sochy

Mezi návštěvníky na Horním náměstí se bude procházet trojice masopustních masek na chůdách v podání pražského Long Vehicle Circus neboli tanečně akrobatického divadla, které ještě doplní další čtyři tradiční masky. Chybět nebudou ani oblíbené ledové sochy.

„Naplánováno je sousoší tradičních masopustních postav, jako je voják, kůň, medvěd a další. U nich bude ledový trůn, který mohou lidé využít i jako fotopoint,“ dodala Markéta Záleská.

Horní náměstí. Vizualizace možné podoby restauračních zahrádek podle požadavků olomouckého magistrátu. Vlevo aktuální reálná podoba
Letní zahrádky v centru Olomouce budou jiné. Takto se mají změnit

Ledové sochy vytvoří zkušení ledosochaři Marián Maršálek a Václav Lemon, kteří tvoří svá díla například v Beskydech na Pustevnách. Při příznivém počasí a teplotách okolo nuly budou sochy vytvářet už v pátek přímo v centru města.

„Pokud se ale výrazněji oteplí, nachystáme si sochy z větší části u nás. Pak je převezeme na místo a tam je upravíme do finální podoby. Tentokrát jsme to pojali jako sousoší. Velké ledové křeslo bude obklopené masopustními postavami jakou je například voják nebo babka s nůší. Za ní bude stát slaměný panák a člověk z ledu, který bude mít masku v podobě koňské hlavy. Opodál bude ještě medvídě, abychom udělali radost také dětem,“ popsal unikátní ledové sousoší sochař a řezbář Marián Maršálek.

Novinkou letošního, již třetího ročníku, masopustu bude stylová výzdoba z dílny Flory Olomouc, která pro tuto příležitost vytvoří deset slaměných masopustních soch. Ty zůstanou na Horním náměstí až do začátku března.

Valentýnské překvapení na Velkém Kosíři, 13. února 2022
Na Kosíři si výletníci dopřávali buřty i lásku. Podívejte se

Zabíjačkové speciality

V průběhu Olomouckého masopustního veselí nebudou chybět ani zabijačkové speciality a další masopustní dobroty. Ty bude v centru města nabízet šest restaurací a dalších pětadvacet prodejních stánků.

Děti potěší oblíbená farma se živými zvířaty i kočár s koňmi.

Vystoupí hanácké folklorní soubory, cimbálovka i flašinetář a své služby návštěvníkům nabídne zkušený karikaturista.