Může se totiž stát, že například obvodní lékař a nezávisle na něm specialista předepíšou léky, jejichž kombinace škodí zdraví. Člověk také může zbytečně polykat stejný či podobný lék, jen jinak nazvaný.

„Navštěvujeme stále častěji lékaře, a to nejen toho svého praktického, ale i celou řadu specialistů. Může se tak stát, a není to žádná výjimka, že příslušný doktor nemá úplné informace o tom, jak nás léčí ti ostatní,“ uvedl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

„Čas od času může nastat situace, kdy dostaneme předpis na léky, které už třeba užíváme – buď pod jiným názvem, nebo jim podobné, v nejhorším případě pak ty, které bychom vůbec neměli kombinovat. Právě duplicity v předepisování nebo interakce léků mohou způsobit různě závažné nežádoucí účinky. Takové riziko se zvyšuje s počtem užívaných medikamentů, množstvím navštěvovaných lékařů a také s přibývajícími chorobami a věkem,“ poznamenal.

Konkrétně nyní, v chřipkovém období, se lékárníci často setkávají s tím, že lidé nakupují léky, které by se neměly kombinovat.

„Ke snižování teploty se často používají například přípravky s obsahem paracetamolu (pozn. red.: paralen, coldrex apod.), které mohou při vzájemné kombinaci vést k předávkování a vážnému poškození jater,“ zmínil konkrétní příklad Krebs.

Systém pro stálé klienty

Tomu mohou lékárníci zabránit, a proto někteří již zavedli vlastní registry „lékové historie“ stálých klientů. Například lékárna v Uničově vede takovou evidenci u svých zákazníků již několik let.

„Své pacienty máme anonymně, pod rodným číslem, v počítači a vše dohledáme a můžeme se zákazníkem i jeho lékařem prokonzultovat. Systém se osvědčil a musím říct, že měsíčně čtyřikrát pětkrát řešíme případ, kdy je potřeba něco doladit, změnit, upřesnit s lékařem,“ uvedla majitelka lékárny Jiřina Březinová.

Vlastní registr chce svým klientům nabídnout i majitel lékárny v olomoucké Kmochově ulici.

„Chystáme se na to. Ještě v letošním roce bychom registr rádi spustili,“ uvedl Pavel Kalman.

Do budoucna s tím počítá i Jiřina Popelková z Krajinské lékárny v Olomouci. Poukázala však na to, že taková evidence má význam pouze u klientů, kteří chodí stále do stejné lékárny.

„A k nám chodí hodně lidé náhodně. Do budoucna o tom u těch stálých zákazníků uvažujeme,“ uvedla.

Registr chystá i ústav pro kontrolu léčiv

Podobný registr vzniká pod Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podchytí léky podle vydaných receptů.

„Chtějí, abych se připojila. Ovšem nejsem si jista, zda systém s centrálním úložištěm je ten nejlepší. Individuální by byl vhodnější. O takovém ale zatím neuvažuji, jelikož svou klientelu za třicet let, co jsem tady, dobře znám a vše podchytíme i bez evidence,“ uvedla majitelka lutínské lékárny.

Systém SÚKLu by měl být podobný internetovému bankovnictví. Kdykoliv si bude chtít pacient zkontrolovat, jak své léky užívat, nebo kolik už ho stály, spustí jednoduše internet, zadá pin a už vidí svůj elektronický lékový list.

Jenže systém se lékárníkům moc nelíbí. Komoře vadí, že se budou na internetu pohybovat citlivé údaje o pacientovi a obchodní informace o lékárně. Podle SÚKLu je systém zabezpečen dostatečně a posílí kontrolu nad vydanými léky.