Radnice nechala umělecké monumenty schovat za mřížemi, na jejich schůdky si tak s punčem už nevylezete. 

„Město reagovalo na podněty Národního památkového ústavu, ale i veřejnosti. Některým se nelíbilo, že si lidé s občerstvením z trhů sedají na kašnu,“ uvedla mluvčí města Radka Štědrá.

Kašny i Sloup Nejsvětější Trojice jsou národními kulturními památkami. Zábrany zmizí až po trzích.

Fotku u kašny si tak turisté udělají jen stěží. A podobnou smůlu budou mít i u orloje na radnici, který už několik měsíců „zdobí“ lešení.

„Kvůli dodatečné rekonstrukci věžiček zůstává lešení v prostorách orloje a informačního centra. Ze zbylých tří stran bylo odstraněno,“ vysvětlila Radka Štědrá.

Rozsvěcení ve všední den

Výjimečně letos olomoucké trhy nezačaly o víkendu, ale ve všední den.

Pro ty, co na rozsvícení stromu přijeli autem, to tak třeba znamenalo zaparkovat za parkovací místo. Letos se navíc hodinová sazba zvedla na 30 korun.

Důvodů, proč se začátek trhů posunul, je podle Radky Štědré více.

„Organizátoři trhů, Kulturní Olomouc, garantují stánkařům 30 dní prodeje,“ řekla.

„Termín zahájení navíc vyplývá z harmonogramu trhů, který organizátoři předkládají městu,“ doplnila zdůvodnění.

Květináče a omezený vjezd

Řidiči navíc musí počítat s omezením v centru města, kam se už odpoledne nedostanou.

„Příjezdové cesty k Hornímu náměstí budou uzavřené každý den od 16 do 22 hodin. Kvůli bezpečnosti návštěvníků potrvá zákaz až do Štědrého dne,“ vysvětlila mluvčí radnice.

Ulice k Hornímu, ale i Dolnímu náměstí zaplnily v minulých dnech bytelné květináče, mezi kterými prokličkují jen odvážní jezdci.

„V minulosti se jako bezpečnostní opatření vyplatily, proto jsme se je rozhodli využít i teď,“ řekla Radka Štědrá.

Stánky a kapely

Vánoční trhy slavnostně odstartovalo ve čtvrtek 23. listopadu rozsvěcení stromu, na stodvacet stánků bude nabízet punč, dobroty a dárky až do Štědrého dne.

Během třicetidenního programu trhů vystoupí přes 40 různých interpretů, například Leona Machálková, Pavel Dobeš nebo František Nedvěd. Od revivalů zazní hity Robbieho Williamse či kapely Lucie.