Brzy začne výběrové řízení, vítězná firma se pustí do práce na přelomu léta a podzimu.

„Do konce února, nejpozději na začátku března vyhlásíme soutěž na realizaci rekonstrukce,“ potvrdil mluvčí olomouckého Muzea umění Tomáš Kasal.

Hotovo by mělo být v září 2020.

Proměna místnosti na multifunkční sál s moderním vzhledem bude stát desítky milionů korun.

„Vláda schválila dotace ve výši 65 milionů. Je to jen odhad, konečnou sumu určí až výběrové řízení. Každopádně tuto hranici bychom neměli přesáhnout,“ ujistil Kasal.

Herci hledají náhradní prostory

Muzeum ve spojitosti s rozsáhlými pracemi bude muset v následujících měsících přetrpět jisté změny.

Během rekonstrukce se například přestěhuje Divadlo hudby, které je umístěno přímo nad bývalým kinem Central.

Jakmile odehraje svoji jubilejní padesátou sezónu, rozdělí se na dvě části.

„Divadlo hudby ve stávající podobě zanikne. V červnu ukončí činnost, část aktivit se přestěhuje do sálu Mozartea v Arcidiecézním muzeu. Až se scéna vrátí zpět, bude součástí multifunkčního prostoru a přejmenuje se,“ vysvětlil mluvčí muzea.

Situace zkomplikuje činnost i hercům Moravského divadla Olomouc, kteří sál Divadla hudby dlouhodobě využívají k několika představením.

Úspěch v komorním prostředí slaví například letošní novinka Kočičí hra, tragikomedie maďarského autora Istvána Örkényho. Hlediště bývá pravidelně vyprodané.

„V současné době probíhá jednání o náhradním prostoru, kde bychom naše komorní inscenace mohli uvádět od příští divadelní sezóny. O využití sálu Mozarteum jsme neuvažovali, neboť hledáme prostor, který je vhodnější pro potřeby divadelních produkcí,“ prozradil mluvčí divadla David Kresta.

O tom, kterou olomouckou scénu budou v příštích sezónách využívat, by se mělo rozhodnout do března.

Samotný sál současného Divadla hudby se v budoucnu rovněž dočká opravy, prioritou je však nyní kino.

Café 87 se odstěhovalo

Změny se dotkly také kavárny v přízemí budovy Muzea umění. Už v lednu ukončila provoz.

„Nechceme, ale musíme odejít,“ hlásala cedule, která se začátkem roku objevila ve výloze Café 87. Dveře kavárny se pro veřejnost uzamkly 27. ledna.

„Ano, odcházím nedobrovolně, protože mi pan ředitel zrušil pronájem. Café 87 stěhujeme jinam,“ okomentovala situaci provozovatelka podniku Věra Brožová.

Zákazníkům nabízela několik druhů kávy, sendviče, sladké pečivo či snídaňová menu téměř 16 let. Po přestavbě se už nevrátí. Na stejném místě vznikne nová kavárna s jiným provozovatelem.

„Po modernizaci kina Central se změní nejen její podoba, ale i název. Soutěž na pronájem provozovny vyhrála už loni společnost Foodie point s.r.o.,“ řekl Tomáš Kasal.

Přestože místnost v přízemí je momentálně nepřístupná, v prostorech kavárny o patro výše se až do zahájení prací občas uskuteční přednášky, besedy či vernisáže.

Poslední film v roce 2005

Kino Central je kvůli havarijnímu stavu uzavřené přes 10 let. Film v něm na plátně běžel naposledy v roce 2005.

Plánovanou přeměnu na multifunkční prostor oddalovaly problémy s majetkoprávními vztahy, které se v lednu 2014 podařilo vyřešit sloučením Muzea umění a Divadla hudby.

Tím ale trable neskončily, na nákladné opravy chyběly peníze. Původní částka 50 milionů korun během dlouholetého vyjednávacího maratonu vzrostla na 65 milionů, kvůli zvýšení cen ve stavebnictví.