„Náš soubor je soudobý, jeho historie se váže k roku 1996. Jeho hlavní část jsem zakoupil v Izraeli, když jsem tam byl na první z poutních cest,“ uvedl farář z kostela sv. Mořice František Hanáček.
Postupně však betlém rozšiřují, doplňují a zvětšují.
„Přibylo oveček, pastýřů, v loňském a předloňském roce jsme doplnili část starozákonní. Nakonec tam budou celé dějiny člověka: od Adama a Evy až po Kristovo vzkříšení. Přibude tak část novozákonní a velké pozadí, snad na příští Vánoce,“ pokračoval.
V minulosti bylo v tomto olomouckém chrámu několik betlémů. Ten starý od tyrolských řezbářů mohou příchozí obdivovat i dnes. Je totiž vystavený v boční kapli kostela.
„Jsou to malé figurky, avšak je to evropská práce. Náš hlavní betlém je výjimečný tím, že je přímo z Betléma a z olivového dřeva. To jsou dvě charakteristiky, které jsou v našich končinách neobvyklé,“ poznamenal kněz a doplnil, že se lidé mohou na symbol Vánoc přijít podívat do 2. února, tedy na Hromnice.
„Betlémy jsou stále žádané. Jsou v nich ruční práce, spousta hledání, objevování, krásy. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se okoukaly. Stále přitahují a je to dobře, patří k vánoční atmosféře,“ dodal Hanáček.
ČTĚTE TAKÉ:
Olomoucké betlémy: Dóm s točícími se kačenkami na jezeře