Pokud se olomouckému arcibiskupství podaří někdejší majetek získat zpět, záležitost se s velkou pravděpodobností dostane znovu do stavu, v jakém byla před rokem 1945.

Pivovar ve Vyškově zůstane a arcibiskupství ho bude pronajímat.

Převod na třetí osoby byl možná protizákonný

Nyní se v Olomouci připravují k podání žaloby na stát.

„Než, a pokud tedy se do situace, kdy budeme hledat nájemce, dostaneme, může to trvat velmi dlouho. V současné době shromažďujeme podklady k případnému soudnímu sporu se státem. V 90. letech minulého století došlo k převodu na jiné vlastníky, než jsme my. Na třetí osoby se ale tehdy převádět nesměl. Je proto potřeba zjistit, zda se tak nestalo protizákonně, o čemž by právě měl rozhodnout soud," vysvětlil mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Vzhledem k tomu, že v tomto případě nejsou stanovené žádné termíny, jako byly například při žádostech o převod zabaveného majetku, které musely být podané do konce roku 2013, nelze říct, kdy bude arcibiskupství schopné žalobu podat.

Jestliže pro něj bude verdikt pozitivní, zdaleka to ještě neznamená, že pivovar skutečně skončí v jeho rukou.

„Rozhodnutí soudu nám teprve dá odpověď na otázku, zda jsme vůbec oprávnění žádat o navrácení tohoto majetku. Zřejmě bychom se touto věcí ani nezabývali, pokud bychom věděli, kolik žádostí, které jsme podali, dopadne v náš prospěch," dodal Jiří Gračka.

Czech Beverage: Máme zájem

Jestliže se církvi objekt podaří získat, nepředpokládá, že bude dělat nějaké výrazné změny. Chce dál pokračovat v tradici pronájmu.

„Budeme se chtít na provozu dohodnout se soukromým subjektem a těžit pouze z nájmu," doplnil mluvčí.

Zda osloví současného nájemce, kterým je společnost Czech Beverage Industry Company, je podle něj zatím předčasné uvádět. Její vedení by se nabídce nebránilo.

„Samozřejmě pokud by církev přišla s podmínkami, které by nám vyhovovaly. Vzhledem k tomu, že už nyní máme pivovar v nájmu, by se pro nás asi příliš nezměnilo," sdělil jeden z členů představenstva pražského podniku Jiří Kopenec s tím, že informace o tom, jak se záležitost vyvíjí, nemá.

„Jde o spor církve a státu, my s ním nemáme nic společného, takže logicky nás ani nikdo neinformuje," poznamenal Jiří Kopenec.

Před časem, právě v souvislosti s chystanými kroky, arcibiskupství vyzvalo ministerstvo zemědělství, pod nějž nyní pivovar spadá, aby se zdrželo majetkových převodů souvisejících s objekty i dalších podobných kroků.

Církev jej založila a vlastnila do znárodnění

Současný postoj ministerstva, případně jeho další plány, se ovšem redakci Deníku zatím nepodařilo zjistit.

Jeho mluvčí Hynek Jordán pouze minulý týden zmínil, že podle informací, které mají, arcibiskupství dosud ve věci nic nepodniklo.

„Tedy nepodalo žalobu na určení vlastnického práva a v zákonné lhůtě ani výzvu na vydání majetku," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství.

Někteří Vyškované jsou nicméně přesvědčení, že církev by pivovar měla dostat zpět.

„Založil ho olomoucký biskup a v majetku církve byl do znárodnění. Věřím tomu, že arcibiskupství na něj má nárok. A že tady pivovar nejspíš zachová, je jedině dobře. Vyškov si bez něj ani neumím představit," svěřil se třeba Jaromír Gregor.