„Calamity se daří dobře, chutná jí a pomalu se začíná seznamovat s naším samcem,“ popsala první dny samice v novém prostředí zooložka Jitka Vokurková.

Olomoucká zahrada je jedním z mála chovatelů těchto pozoruhodných zvířat na území České a Slovenské republiky, kterým se současně daří mravenečníka čtyřprstého úspěšně rozmnožovat.

„S chovem jsme začali v roce 2003 díky Dartovi a jeho milé samici jménem Tama. Tehdy to byl jediný pár, který žil v českých a slovenských zahradách. K dnešnímu dni se podařilo úspěšně odchovat celkem 12 mláďat,“ informovala mluvčí zoo Iveta Gronská.

Samice žraloka černoploutvého z hodonínské zoo, která po ničivém tornádu přijde o pavilon akvárií, našla domov v Zoo Olomouc
Tornádo mu zničilo domov, žraloka se ujala olomoucká zoo. Podívejte se

Mravenečník čtyřprstý, zástupce řádu chudozubých, žije v pralesích Jižní Ameriky. Ocas má částečně ovíjivý a dovede se za něj zavěsit na větev.

„Ve šplhání je mistr svého oboru, ale pohybuje se obratně i na zemi. Dlouhé drápy mu slouží jako háky ke šplhu, při pohybu po zemi mu však překáží, a proto došlapuje na klouby prstů,“ vysvětlila mluvčí.

V sebeobraně se mravenečník postaví na zadní nohy a předními se brání. Má v nich velkou sílu, trhá i kusy dřeva.

Aktivní je hlavně v noci a za soumraku, přes den se ukrývá v dutinách stromů. Živí se mravenci, termity, občas vyloupí hnízdo včel. „Hledat mraveniště v korunách stromů může připadat pošetilé, ovšem v tropických lesích si mravenci budují hnízda ve větvích. Mravenečníci si při získávání potravy pomáhají lepkavým jazykem, na něj nalepí i část substrátu z mravenišť, který jim pomáhá v trávení,“ představovala mluvčí cizokrajného savce.

Cora, roční samice levharta mandžuského v olomoucké zoo.
Levhartí slečna dorazila na Sv. Kopeček. Zoo věří v úspěch chovu vzácných šelem

Stromoví mravenečníci se ve volné přírodě vyskytují běžně, avšak jejich odchov v péči člověka je problematický. Důvod obtížného odchovu mravenečníků se přičítá nepřítomnosti termitů v potravě. „Na krmení jim v zahradě podáváme jemně namleté maso s vejci, banány, ovesné vločky, kvalitní granule pro psy bez lepku, minerály a vitaminy. Trávicí funkci podporujeme rašelinou,“ popisovala Iveta Gronská.

Další důvod, proč se mravenečníky v zajetí nemusí dařit rozmnožovat, může být podle odborníků i sestavení chovného páru a vytvoření vhodných podmínek panujících v tropických pralesích.