Především na nevelké výběhy, které ani zdaleka nepřipomínají jejich přirozené prostředí tropických pralesů západní Afriky.
To se ovšem brzy změní.
Zoo připravuje atraktivní africký tropický pavilon za 42 milionů. Najde v něm domov nejen hrošík liberijský, ale také krokodýli některé opice a nejkrásnější prase na Zemi – štětkoun africký.
Stavět se začne letos na podzim. Přípravné práce již probíhají.
Jednopodlažní objekt vyroste v prostoru mezi pavilonem žiraf, expozicí plameňáků a pavilonem opic.
Nahradí vodní plochu, kterou doposud obývá vodní ptactvo, a kde již zoo částečně zahájila přípravné práce.
Místo, kde vyroste nový Africký pavilon
Foto: DENÍK/Daniela Tauberová
Mapový podklad: Google. Grafika: DENÍK
Nepravidelný půdorys a zelená střecha
Architekti navrhli stavbě nepravidelný půdorys a plochou zelenou střechu.
Ta bude z důvodu přívodu světla k zeleni uvnitř objektu částečně prosklená.
„Impulsem k vybudování nového pavilonu byl současný nevyhovující stav ubikací hrošíků liberijských, provizorní domov štětkounů afrických a snaha poskytnout zvířatům větší prostor s výsekem biotopu," popisoval ředitel zoo Radomír Habáň.
„Prezentace zvířat v původních výbězích, na kterých zub času vykonal své, už nedopovídá současným představám o tom, jak by ukázka jejich života měla vypadat. Rovněž se přihlíželo k ekonomice. Údržba postarších staveb je vždy nákladná," dodal.
Quido s Blankou už zplodili šest dětí
Dvousetkilogramový hrošík Quido se společně s partnerkou Blankou přesunou do nového pavilonu pravděpodobně příští rok na podzim.
Změnu si zaslouží – v olomoucké zoo žijí sedmadvacet let a přivedli na svět šest mláďat.
„Jen velmi malý počet samců je schopen v zajetí reprodukce. Všechna mláďata narozená v olomoucké zoo byla odchována přirozenou cestou a svůj domov našla v nejrůznějších koutech celé Evropy," uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská.
Společníci: štětkouni, kdokodýli a opice
Hrošíkům budou dělat společnost štětkouni, krokodýli a některý z druhů opic obývající podobné africké pralesní teritorium.
„Štětkouni jsou v provizorním ubytování a lepší prostředí si jedny z nejkrásnějších prasat zaslouží," poznamenala mluvčí zoo.
Štětkoun africký, "nejkrásnější prase" v olomoucké zoo. Foto: Zoo Olomouc/Milan Kořínek
Africký tropický pavilon přijde na 42 milionů korun a bude spolufinancován z evropských dotací.
Zoo očekává, že bude dalším tahákem pro návštěvníky a zároveň vylepší životní podmínky sudokopytníka, který je v přírodě vážně ohrožen kvůli kácení tropických deštných pralesů a lovu pro maso.