Vlčí safari, navíc s pozoruhodnými vlky Hudsonovými, nenabízí žádná zoo v České republice. Ta olomoucká jej právě začíná budovat.

Turisté se výběhem predátorů s celoročně bílým kožichem poprvé projedou na jaře příštího roku.

„Vláček zaveze návštěvníky do výběhu vlků Hudsonových. Smečka čítá deset dospělých vlků a právě se narodilo devět mláďat. Jak ale bude smečka vypadat příští rok na jaře, zda se podaří ještě nějaká mláďata, to v tuto chvíli nevíme,“ představovala skupinu šelem mluvčí zoo Karla Břečková.

Dvojitá brána mezi šelmami a kořistí 

Na třetí etapě olomouckého safari nesoucí název Amerika – domovinou vlka je východ Kanady – už zoo začíná pracovat.

„Máme vydané stavební povolení a pustili jsme se do opěrné zídky, která bude zpevňovat svah a budou od ní vybíhat dvě vyhlídky,“ popisovala Břečková.

Po dokončení bude mít vlčí výběh 1,5 hektaru a náklady na proměnu jsou odhadovány do pěti milionů korun.

Cestující vjedou mezi vlky přímo z Euroasie přes dvojitou bránu, která už stojí.

„Počítali jsme s návazností a dvojitá je proto, aby zvířata neproběhla s vláčkem – tam jsou vlci a vedle kopytníci,“ vysvětlovala riziko.

Vlčí smečka zblízka

Vláček projede výběhem po cestě a návštěvníci budou moci sledovat každodenní život vlčí smečky z blízka, ani by je od šelem odděloval elektrický ohradník.

„Než vláček projede dvojitou bránou, řidič stáhne pletivové roletky, aby návštěvníci nenabízeli vlkům pamlsky a nelákali je do vláčku,“ usmála se mluvčí Břečková.

Budovaná část safari skončí před výběhem s makaky, kde vláček vyjede po cestě a vrátí se zpět k pavilonu žiraf, kde je nástupní stanice safari vláčku.

„Konec stavby je plánován na květem příštího roku, ale budeme se snažit, aby vše probíhalo co nejrychleji a návštěvníkům jsme nabídli něco, co jinde v České republice neprožijí,“ uvedla Břečková.

Safari otevřelo před čtyřmi roky

První část safari, Euroasii, zprovoznila zoo v roce 2013 a turisté projíždějí výběhem mezi kozorožci, muflony a dalšími kopytníky a přes zídku mohou sledovat statné zubry.

V roce 2015 otevřela Afriku s pozoruhodnými oryxy a blízkými žirafami.

Po dokončení Ameriky budou následovat ještě dvě etapy: Austrálie a Arktida.

Safari v Zoo Olomouc
S přestavbou rozlehlého areálu zahrady do podoby safari začala zoo v roce 2011. V pěti etapách postupně přebuduje celkem 17 původních výběhů do pěti rozlehlých reálů, jejichž celková výměra dosáhne přibližně 19 hektarů. Koncipovány jsou do zoogeografických zón: Euroasie, Severní Amerika, Afrika, Austrálie a Arktida.

2013 – Safari Euroasie
Vzniklo z výběhu kozorožců kavkazských, spojením a přebudováním původních výběhů jelenů sika a jelenů východosibiřských a jejich rozšířením o výběhy zubrů a losů evropských. Se stavbou se započalo v roce 2011, kdy byly vybudovány cesty, v následujících letech vznikly nové seníky a ubikace a bylo zrekonstruováno oplocení. Slavnostně bylo Safari Euroasie otevřeno 30. července 2013.

2015 – Safari Afrika
Vzniklo z původního výběhu oryxů jihoafrických a otevřeno bylo 24. července 2015. Návštěvníci nastupují na vláček vedle výběhu nosálů a vstupní branou vjedou mezi přímorožce. Jejich teritorium obkrouží po vnějším obvodu a cestou si vychutnají i pohled na žirafy pohybující se v nové travnaté části svého výběhu zabíhající mezi antilopy.

Další etapy: Safari Amerika, Safari Austrálie, Safari Arktida