Vrtulníky mohly doposud létat v noci pouze mezi nemocničními heliporty.

Podle mluvčího olomoucké záchranky Pavla Vysloužila tak pacientům s vážnými zdravotními problémy výrazně vzroste naděje na záchranu.

Společnost Alfa Helicopter, která vrtulníky provozuje, pořídila nejmodernější brýle třetí generace izraelské a severoamerické výroby, s nimiž létají mimo jiné i elitní vojenské zásahové jednotky mnoha států.

Letecká záchranka Olomouckého kraje

Vrtulníky letecké záchranné služby Olomouckého kraje. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Obrovský přínos, zvlášť v zimě

Brýle pro noční vidění jsou lehká přídavná optoelektronická zařízení, připevněná přímo na přilbě a využívaná posádkou ke sledování prostoru v okolí vrtulníku.

Náměstek ředitele olomoucké záchranky a zároveň lékař vrtulníkové posádky Petr Šmejkal zavedení nové techniky vítá.

„Pro pacienta je to jednoznačný benefit. Doposud jsme byli schopni za soumraku létat pouze na nasvětlené heliporty. Teď letíme přímo na místo, samozřejmě ve spolupráci s pozemní posádkou a pomocí nočních brýlí se dostaneme přímo za pacientem," řekl lékař.

„Díky této technologii jsme schopni dostat se v krátkém čase za pacientem a rychle ho přepravit k nemocniční péči, obzvlášť v zimním období, kdy se začíná stmívat již odpoledne. Je to obrovský přínos."

Poprvé vyzkoušeno u policie

Prvním uživatelem brýlí pro noční vidění v ČR byla policejní letka v polovině devadesátých let, od roku 2006 je používá armáda, od roku 2007 pražská letecká záchranka, která létá s policejními helikoptérami.

Prvním českým civilním provozovatelem využívajícím brýle pro noční vidění v záchranářských vrtulnících se stala od loňska Alfa Helicopter.

Pro systém létání v noci musí být proškolen také další člen posádek vrtulníku, zdravotnický záchranář, který působí zároveň jako navigátor.

„V současné době jsou vybaveny brýlemi pro noční vidění posádky vrtulníků letecké záchranné služby v Olomouci, Brně a Praze," doplnil Martin Škvrně ze společnosti Alfa Helicopter, jejíž piloti jsou součástí záchranných týmů. 

Dny urgentní medicíny10. Olomoucké dny urgentní medicíny - workshop - - záchyt nelegálních imigrantů s potřebou zdravotní péče
Jaké to je vidět ve tmě pomocí speciálních brýlí pro noční vidění, si vyzkoušeli zdravotničtí záchranáři, kteří se do Olomouce sjeli na Olomoucké dny urgentní medicíny.

V rámci workshopu si ve čtvrtek mohli vyzkoušet i novinku, kterou jsou od 1. listopadu vybaveni letečtí záchranáři Olomouckého kraje.

„Pro mě to byl úplně šok, co je možné ve tmě vidět. Uvědomil jsem si, že to znám jen z přírodovědných dokumentů, kdy takhle natáčí zvířata v noci. Je to skoro jako za bílého dne, jen v zelené barvě. Viditelnost je neuvěřitelná. Takže to musí jistě zvýšit možnost použít vrtulník, kdy tma byla limitující," řekl Jiří Zika, primář urgentního příjmu pražské Fakultní nemocnice v Motole.