Na operačním středisku se podařilo získat dalšího operátora. V Olomouci od středy posílili o další výjezdovou skupinu rychlé zdravotnické pomoci. Záchranáři apelují, aby lidé volali o pomoc opravdu v akutních případech.

„Zajištění provozu je velice náročné, protože i v našich řadách jsou nemocní kolegové a personální obsazení služeb je už, stejně jako v okolních nemocničních zařízení, na hraně svých kapacit,“ popisovala situaci mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková.

„Prosíme, volejte záchrannou službu opravdu v akutních případech,“ apelovala.

Až 800 hovorů za den

Operační středisko podle mluvčí nyní odbaví za 24 hodin až 800 hovorů a radiových relací, což je enormní číslo.

„I pro všechny z nás je tato situace velice psychicky a fyzicky náročná. Děláme maximum, aby byl zajištěn provoz záchranné služby tak, jak má být a proto prosíme, buďte i vy ohleduplní,“ uvedla Mikisková.

V Olomouci bylo vzhledem k personální situaci potřeba posílit o výjezdovou skupinu, což se podařilo.

„Od dnešního dne je ve městě Olomouc přidána výjezdová skupina RZP do denní směny a spolu s ní také posíleno zdravotnické operační středisko navíc o jednoho operátora také do denní směny,“ informovala ve středu mluvčí.

Agrese a nadávky

Záchranáři, stejně jako zdravotníci v nemocnicích, se setkávají s agresí.

„Agrese, urážky či nadávky jsou v tomto času opravdu zbytečné a nic nevyřeší, záchranáři za epidemii nemohou,“ poukazovala mluvčí záchranky.

Záchranáři zároveň připomínají, aby lidé, kteří přijdou do kontaktu s posádkou záchranné služby, měli nasazenou roušku či respirátor třídy FFP2.

„Pokud voláte na tísňovou linku 155, prosíme, nezatajujte operátorům žádné informace, o kterých již víte - ať už týkající se onemocnění Covid-19 či dalších anamnestických údajů. Není žádná hanba přiznat daná onemocnění a zdravotní potíže. Nikoho nesoudíme, pouze řešíme zdravotní stav pacientů - proto jsme tu, pomáháme lidem,“ poukázala mluvčí záchranky v souvislosti s epidemií koronaviru.

„Pokud záchranáři vědí o pozitivitě - mohou se na ni dostatečně připravit. Pokud o ní nevíme - vystavujeme naše zaměstnance riziku,“ apelovala Mikisková.

V Olomouckém kraji je epidemiologická situace stále nejhorší v rámci ČR. Denní přírůstky pozitivně testovaných jsou vysoké, za úterý laboratoře prokázaly 1 821 nových případů.