Zajistit transparentní zveřejňování smluv se nové vedení města zavázalo po volbách. Shodnout se nebyl problém, ostatně otevřenou radnici slibovala před volbami nejedna strana.

„Dohodli jsme se na tom už v momentě sestavení koalice. Smlouvy jsme zveřejňovali i v minulosti, ale chceme to rozšířit," řekl první primátorův náměstek Martin Major (ODS).

Zajistit zveřejňování kontraktů dostal za úkol tajemník magistrátu. Systém už funguje, zatím ale v neveřejné verzi.

„V současné době již běží v produktivním provozu interní agenda pod názvem Centrální evidence smluv, kde je na základě předchozí analýzy nakonfigurováno celkem 46 typů smluv. Jedná se například o smlouvy kupní, darovací, nájemní, smlouvy o budoucí kupní smlouvě nebo o poskytnutí sociálních služeb," zmínila příklady mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Lépe se starat o město

Data a naskenované smlouvy úředníci postupně nahrávají do evidence.

„Nyní již máme v agendě údaje o 18 330 smlouvách. Než však budou tyto smlouvy zpřístupněny veřejnosti, musejí proběhnout rozhodnutí respektující legislativu, které smlouvy bude možno zveřejňovat," dodala mluvčí.

Například smlouvy o poskytnutí sociálních služeb zákon zveřejnit ale nejspíš neumožní. Rozhodnutí, zda se ke konkrétnímu dokumentu lidé dostanou, či ne, mají přinést příští měsíce.

Opoziční strany chystané kroky radnice vítají.

„Zveřejňování smluv radnice je jednoduchá obrana proti nevýhodným smlouvám a předraženým zakázkám. Neznáme smlouvy na aquapark, vodárnu a podobné díry, kterými utíkají každý rok desítky milionů z rozpočtu. Odkrytí starých smluv a uvědomění si chyb je předpokladem toho, aby se politici starali o město příště líp," domnívá se Tomáš Pejpek (ProOlomouc).

Veřejná kontrola

Zastupitelé si od zpřístupnění dohod ale slibují hodně hlavně právě směrem do následujících let. Věří, že bude působit preventivně.

„Pokud úředníci, samospráva a politici ví, že smlouvy budou pod veřejnou kontrolou, jsou daleko obezřetnější v tom, jaké smlouvy a dodatky se uzavírají. Kdyby to v Olomouci fungovalo před pěti lety, lidé i město si možná ušetřili spoustu starostí a nejspíš i peněz," řekl předseda zastupitelského klubu ANO Miroslav Žbánek.

„Spousta problémů, které nastaly ve velkých investicích a za které město dostávalo pokuty a korekce, vznikla právě tím, že se uzavíraly dodatky ke smlouvám, které nebyly úplně v souladu s podmínkami v zadávacím řízení," dodal.

Náměstek Martin Major ale připomíná, že v minulém volebním období k některým smlouvám přístup byl.

„Materiály visely na úřední desce včetně její elektronické podoby. Zejména o majetkoprávních věcech se tam lidé mohli dočíst. Zveřejňovali jsme granty, zavedli jsme rozklikávací rozpočet a toto volební období ho zlepšili," podotkl.

Přehlednost

Připravovaný systém by ovšem mohl přinést přehledné a stále zveřejňování, jaké mají například v Českých Budějovicích, kde jdou až do roku 2000.

Zejména kvůli zabezpečení si nejspíš olomoucký magistrát na pomoc najme firmu.

„I v tomto případě bychom nejspíše volili stejnou cestu jako u rozklikávacího rozpočtu a systém zveřejňování smluv bychom fyzicky oddělili a umístili jej externě," řekla Radka Štědrá s tím, že aktuálně jsou na webových stránkách města zveřejňovány smlouvy uzavírané na základě veřejných zakázek.

Obchodní tajemství?

Jelikož evidenci magistrát prvotně zřídil kvůli vlastní potřebě, nepočítá náklady na pořízení systému do výdajů příprav.

„Určitě však bude třeba zainvestovat do programového vybavení na zajištění překlopení vybraných dat ke zveřejnění, ale tyto náklady zatím nemáme odhadnuté," doplnila mluvčí.

Radnice musí určit, zda by se novinka vztahovala i na městské organizace.

„Dopravní podnik nebo aquapark jsou samostatné akciové společnosti. Zda se jich to bude týkat, o tom se povede debata v září. Navíc stejně jako u Výstaviště Flora nebo technických služeb mohou být některé ceny obchodním tajemstvím. Nicméně, pokud se utrácejí veřejné prostředky, které město dostává z daní, nemám problém cokoli zveřejňovat," prohlásil Major.

Je to levnější

Martin Kameník z občanského sdružení Otevřeno zmínil, že zpřístupněním dokumentů si může úřad ušetřit dost práce.

Pokud se totiž lze k některým smlouvám dostat jen přes zákon o svobodném přístupu k informacím, žádají někdy lidé například smlouvy za posledního půl roku, protože nevědí, kterou konkrétně chtít.

„Vyřizovat žádosti o informace zabere mnohem více času, než uveřejňovat smlouvy. Aktivní zveřejňování je vždy jednodušší a levnější," řekl předseda neziskové organizace, která prosazuje principy transparentní veřejné správy.

Poznamenal nicméně, že dokud nebude platit nový zákon, radnice může zveřejňovat jen to, co si přeje.

„Zákon o registru smluv je v Poslanecké sněmovně a uvidíme, zda se v září posune do finále. V případě, že to dělá obec dobrovolně, je úskalí v tom, že smlouvy nemusí být všechny. Jakékoli informace, které úřad poskytuje aktivně na internetu, je ale krok dobrým směrem," podotkl Martin Kameník ze sdružení Otevřeno.