Počítá s tím nová vyhláška, kterou by koncem února mělo projednat zastupitelstvo.

Radní chtějí kromě regulace povolených provozoven razit trend soustředění hazardu do větších podniků jako jsou kasina, kde je možné hosty přísněji kontrolovat.

„Cílem je dosáhnout toho, že budeme omezovat dopad na lidi sociálně vyloučené, závislé. Chceme ochránit děti a mladistvé, přispět k ochraně veřejného pořádku a zastavit nepříznivý dopad turistický ruch," uvedl náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach.

Nová kasina v divadle a Šantovce

Herna na třídě SvobodyVedení města proto rozhodlo povolit dvě nová kasina. Jedno vznikne v budově bývalého Hodolanského divadla, druhé v Galerii Šantovka.

„V kasinech zákon umožňuje větší kontrolu. Vstup je na občanský průkaz, je možná evidence hráčů i kamerový systém. Jde o mnohem kultivovanější prostředí než herny rozmístěné po celém městě, které jsou obtížně kontrolovatelné," sdělil Vlach.

Výměnou radnice dohodla uzavření čtyř velkých heren ještě před vypršením ochranné lhůty pro provozovatele, která trvá do konce příštího roku.

„Herny Svatováclavský Pivovar v Riegrově ulici a Excalibur v ulici 8. května budou zavřeny ještě do začátku června. Herny v bývalé tržnici v Kateřinské a U Betona v Rejskově ulici v Hodolanech zavřou současně s otevřením kasin," nastínil Vlach.

Myšlenka s většími kasiny se zamlouvá i předsedovi komise městských částí Staré Hodolany a Bělidla. Současné množství heren podle něj představuje větší riziko.

„Smyslem té koncentrace je, aby herna nebyla na každém rohu. Dnes člověk vystoupí z tramvaje, jde kolem herny a něco si tam hodí. Je to nebezpečné," řekl Svatopluk Losert.

Omezí reklamu a blikající jackpoty

Ilustrační foto.Radní s provozovateli dohodli omezení reklamy heren včetně lákání na výhody pro hráče jako je pití zdarma.

Závazek se týká i péči o vzhled herny, zajištění kamerového systému před vchodem a zamezení vstupu mladistvým.

Zakázat hazard plošně radní nechtěli z obavy před vznikem černých heren, i proto, že by klesly příjmy na daních.

„Změna legislativy dala velkou pravomoc obcím regulovat hazard, a umožnila jim větší výnos z provozování výherních přístrojů. Na druhé straně máme zodpovědnost za regulaci negativního jevu souvisejícího se závislostí. Musíme to vybalancovat, aby v oblasti sportu, kultury a jinde nechyběly v Olomouci peníze," sdělil primátor Martin Novotný.

Novou vyhlášku o regulaci hazardu i deklaraci provozovatelů projedná koncem února zastupitelstvo měs­ta.

VÍCE: O hazardu se 
v Hodolanech povedou hned dvě veřejné debaty