Budovu s devadesáti malometrážními byty v ulici Politických vězňů koupili od města jeho nájemníci sdružení v bytovém družstvu.

V pondělí dopoledne o tom rozhodli olomoučtí zastupitelé.

Majitelem pozemku s domem se Bytové družstvo Avion stalo za pětačtyřicet milionů korun. Součástí budovy je také restaurace.

Po krátké rozpravě pro prodej hlasovalo osmadvacet z devětatřiceti přítomných zastupitelů, jedenáct se jich zdrželo. Proti nebyl nikdo.

Opoziční ČSSD označila prodej ve vztahu k současným obyvatelům za vynucenou záležitost. Vedení města namítlo, že na nevyhnutelné opravy domu nemá peníze.

„Naopak na dotaci může dosáhnout družstvo jako soukromý subjekt, město to kvůli úsporám udělat nemůže. Družstvo si v nejrůznějších dotačních programech může využít a do značné míry na rekonstrukci a revitalizaci uspořit," sdělil primátor města Martin Major.

90 procent nájemníků v družstvu 

Do bytového družstva podle něj vstoupilo devadesát procent obyvatel.

„Zbylí nájemníci jsou nájemníky bytového družstva. Nezachovali jsme se macešsky. Cena nebyla drakonická. Budoucnost ukáže, že toto rozhodnutí nebylo špatné," dodal primátor.

Předseda klubu sociálních demokratů Antonín Staněk si vyžádal informaci, kolik město vlastní malometrážních bytů. Primátor mu za společnost Správa nemovitostí Olomouc slíbil odpověď do dvou týdnů.