Součástí stavebních úprav radnice byl kromě opravy věže, kamenných prvků, schodišť či fasády i návrat slunečních hodin a obnovení barevnosti erbů.

Erbům se nejdříve dostalo odborného zásahu od restaurátora Josefa Petra, který na nich zpevnil kámen a odstranil všechny defekty.

Původní „barevnou“ podobu jim pak navrátil akademický malíř a restaurátor Radomír Surma.

„V době vzniku byly erby vyvedené ve výrazných heraldických barvách, hojně zastoupená byla také stříbrná a zlatá. Na zlacení jsme použili tenoučké plátky ryzího zlata. Na ´stříbření ´ se využívá palladium, které v exteriéru nezešedne ani nezčerná a je stále krásně ´stříbrné´,“ vysvětlil Radomír Surma.

Na olomoucké radnici byly historicky zdobené zlatem a odstíny všech barev nejen erby.

„Celá lodžie, baldachýny, sloupy a zábradlí bylo původně barevné. Dnes je pro nás téměř nepředstavitelné, že bychom se k tomu ve stejném rozsahu zase vrátili. Barvami tak nyní budou hýřit pouze erby a to jak ty renesanční zdobící lodžii, tak ty gotické umístěné na schodišti u vstupu do radnice,“ popsal v létě restaurátor Radomír Surma.

Podle odborníků je olomoucká radnice asi jediným obdobným objektem u nás, který se může pochlubit dvěma dynastickými erbovními galeriemi.

„Seskupení tří a více erbů v určité promyšlené kompozici sloužila již od vrcholného středověku k okázalé reprezentaci svých objednavatelů a představovala svébytnou demonstraci společenského postavení, rodových vztahů i majetku,“ objasnila historička a vedoucí odboru památkové péče olomouckého magistrátu Vlasta Kauerová.

Rekonstrukce k 600. narozeninám

Rekonstrukce olomoucké radnice, která letos slaví 600 let, začala v lednu 2017 a probíhala v několika etapách. Na tak rozsáhlou a velkorysou rekonstrukci čekala budova radnice zhruba šedesát let.

„Poslední úpravy se odehrávaly v roce 1960,“ upřesnil primátor Miroslav Žbánek.

Postupně byla opravena střecha, krovy, fasáda, štukové a kamenné prvky, římsy, parapety, svody, pískovcové obložení a schodiště na východní a západní straně radnice. Restaurátoři vrátili zašlou krásu mřížím, branám, vratům i vstupním dveřím.

Velmi náročná byla oprava věže. Ukázalo se, že konstrukce 35 metrů vysoké dřevěné špice je v havarijním stavu a tak musela být sejmuta a rozebrána. Řemeslníci pak vyrobili její repliku.

Letos v květnu se na fasádu vrátily sluneční hodiny a nyní byly odhaleny obnovené historické erby. 

Kompletní oprava radnice byla náročná nejen časově, ale i finančně.

„Nakonec byly celkové náklady přes 120 milionů korun,“ uvedl investiční náměstek Martin Major.

Střecha stála téměř 35 milionů, plášť radnice 32 milionů a obnova věže přišla na 47,5 milionu korun.

Úpravy informačního centra a rekonstrukce vstupního prostoru „obnášely“ čtyři a půl milionu a oprava přístavby na jižní straně radnice 1,7 milionu.

Přibližně 80 milionů korun pokryly dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.