Stane se prvním centrem popularizace vědy a výzkumu na střední Moravě.

Budova by měla být v září hotová

Postupuje i rekonstrukce budovy.

„V tomto okamžiku se projekt nachází ve fázi nejbouřlivějšího vývoje. Máme za sebou hrubou stavbu, asanaci dřevěných částí. Doufáme, že se nám pod dohledem ateliéru Bonmot, podaří letos v září převzít zkolaudovanou stavbu a pak ji rychle naplnit exponáty, které postupně vznikají a někdy na jaře roku 2014 ji předvést veřejnosti v rámci pilotního provozu," uvedla manažerka projektu Blanka Krausová.

Vedle interaktivních expozic z oblasti přírodních i humanitních věd se součástí tohoto centra stanou také laboratoře, ateliéry a studia. Zatím bylo proinvestováno 40 milionů korun.

Ti, kteří jsou nedočkaví a chtěli by se podívat, jak Pevnost poznání vzniká, by neměli v sobotu 19. ledna minout Přírodovědeckou fakultu.

V rámci Dne otevřených dveří Univerzity Palackého se totiž výjimečně otevřou i prostory areálu Korunní pevnůstky.

„Lidé si v desetičlenných skupinkách a za bezpečnostních opatření prohlédnou bývalý dělostřelecký sklad. Sraz bude v budově Přírodovědecké fakulty, na 17. listopadu. V prostorách fakulty si pak budou moci také část již hotových exponátů osobně prohlédnout a vyzkoušet," doplnila Krausová. Přírodovědecká fakulta bude otevřená od 9 do 14 hodin.

Vizualizace Pevnosti poznání. Zdroj: PřF UP Olomouc

Vizualizace budoucí Pevnosti poznání

Hanojská věž jako Sloup Nejsvětější Trojice

V dílnách fakulty jsou nyní k vidění obří dřevěné hlavolamy, speciální váha, trojrozměrné piškvorky či třeba model koryta řeky.

Exponáty pro chystanou Pevnost poznání zde vznikají pod rukama zručných řemeslníků.

„Nejvíc práce nám dává přenést to, co je na papíře, do té podoby, aby to fungovalo. Momentálně to nejvíc dělalo problém u vah, mají zhruba dva metry, jsou kovové s řetězy. Model vah bude sloužit pro vážení koulí. Všechny jsou úplně stejné, jen jedna z nich bude mít nepatrně jinou váhu, lidé budou mít za úkol zjistit, která to je," vysvětlil Ladislav Vaverka, který je jedním z těch, kteří speciální exponáty pro projekt Pevnost poznání vyrábí. 

Exponáty mají prověřit nejen logické myšlení, děti i dospělí si s nimi pohrají a také se dozví něco nového z matematiky, fyziky, biologie, chemie nebo geografie.

Jedním z hlavolamů, který se mohou návštěvníci pokusit rozluštit bude i takzvaná Hanojská věž.

„Protože jsme v Olomouci, zvolili jsme tvar zdejšího Sloupu Nejsvětější Trojice. Je sestavený z osmi dílů a úkolem je díly postupně přemístit z jednoho místa na druhé. Hotové máme i piškvorky. Běžně se hrají na papíře, my je ale máme vyrobené ve třetím rozměru, kdy na sebe dáváme různě barevné koule. Vyzkoušel jsem je a šlo to. Na papíře bývají jednodušší, ale 3D jsou zase zajímavější," vyprávěl člen pracovního týmu.

Vizualizace Pevnosti poznání. Zdroj: PřF UP Olomouc

Vizualizace budoucí Pevnosti poznání

Procházka osmnáctimetrovým korytem řeky

Mezi nejzajímavější exponáty bude podle něj patřit model koryta řeky. Jeho výroba však nebude úplně jednoduchá.

„Zatím tady máme hodně zmenšený model, podle kterého budeme vyrábět zhruba osmnácti metrové koryto řeky. Na výšku bude mít asi metr a půl až metr osmdesát, lidé jím budou moci procházet a sledovat, jak se odvíjí život podél řeky, budou tam i různí živočichové," sdělil tvůrce nových exponátů.

Jedním z již hotových modelů pro Pevnost poznání je i malé dělo.

„Je to obdoba děla, které v 18. století fungovalo přímo na pevnůstce. Na výšku má zhruba třicet pět centimetrů a na délku asi sedmdesát centimetrů," uvedl Ladislav Vaverka.

SOUVISEJÍCÍ:

Stavba výjimečné Pevnosti poznání v Olomouci začala

Takto vypadala Olomouc v roce 1758. Obří model pevnosti je hotov!