Patří mezi ně i devětapadesátiletá učitelka literatury Nataliya ze středoukrajinského města Vinnycja, které se stalo terčem bombardování. Paní Natalii odhalili onkologické onemocnění ještě v její rodné zemi, kde by však nyní neměla sebemenší naději na odpovídající lékařskou péči.

Paní Nataliya, která 25 let vyučovala ukrajinštinu a literaturu na základní škole, se do péče onkologů ve FN Olomouc dostala díky svému synovi a jeho přátelům z Česka, kteří ji cestu zajistili.

„Začalo mě pálit v hrdle a postupně jsem se dostala až do nemocnice ve městě Čerkasy, kde mi sice diagnostikovali onkologické onemocnění, ale neuměli mi zajistit péči, kterou bych potřebovala. Syn tehdy rozhodl, že se mě pokusí dostat do České republiky, kde má přátele,“ líčila pacientka z Ukrajiny.

V Řídeči našla azyl skupina běženců z Kyjeva. Na snímku Filip Lorenc, třetí zleva, vedle něj stojí Nazar a paní Tamara s vnučkami. Vlevo na snímku paní Oxana a paní Ludmila. 7. dubna 2022
Závidět? Přijetí Ukrajinců v Řídeči bere dech, v obchodě jim otevřeli účet

Realita je horší než v médiích

V Olomouci podle svých slov dostala skvělou péči.

„Ujali se mě samí dobří lidé. Moc děkuji všem lékařům, sestřičkám a celému personálu za pomoc. Válka je hrozná, přeji všem lidem u vás mír a také samozřejmě zdraví,“ neskrývala vděčnost pacientka.

Většina ukrajinských pacientů olomoucké kliniky pochází z východně ležících částí země zasažených válkou.

„Je pro nás samozřejmé, že se jim snažíme v jejich těžké situaci pomoct,“ uvedl přednosta Onkologické kliniky FN Olomouc Bohuslav Melichar.

Olena Janssens pomáhá v Olomouci uprchlíkům z Ukrajiny s vyřizováním dokladů i bydlení.
Olena se stará o uprchlé krajany: Jsem stále v úžasu, jak Olomoučané pomáhají

S jazykovou bariérou si on i jeho kolegové z kliniky poradili. Oprášili znalosti ruštiny a začali používat ukrajinské slovníky.

„Ukázalo se, že zejména u nás starších to není až takový problém. S pacienty jsme schopni normálně komunikovat. Dokumentace je z velké části v ukrajinštině, ale s pomocí slovníků - zejména kvůli odborným výrazům - není problém získat potřebné informace,“ popisoval profesor Melichar.

Pacienti na olomoucké klinice hovoří s personálem i o situaci na válkou zmítané Ukrajině.

„Z vyprávění pacientů se dozvídáme, že situace u nich doma je ještě daleko horší, než u nás vidíme třeba v médiích,“ dodal přednosta kliniky.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v prostorách Hanáckých kasáren v centru Olomouce, 8. března 2022
Příliv uprchlíků výrazně slábne, olomoucké KACPU omezuje provoz