„Mrtvo. Chodím sem často, ale o prázdninách se nic neděje. Jeden stánek. Koupila jsem si domácí limonádu, protože mi bylo slečny líto, že v tom horku tady sedí a nikde nikdo. Naslibovali, co se bude na náplavce dít, a od slavnostního otevření nic moc. Asi není zájem,“ pozastavovala se Olomoučanka, která se v sobotu po 17. hodině procházela po dlažbě podél Moravy mezi mosty na Masarykově třídě a u Bristolu.

Svoji novou chloubu, pravobřežní náplavku, otevřelo město letos 10. června, kdy prostor u řeky už dopoledne zaplnily davy lidí. Na vydlážděném břehu hráli muzikanti a občerstvení nabízela celá řada stánků.

Většinou jen jeden stánek

Během prázdnin zatím mohli Olomoučané a turisté navštívit většinou pouze jediný stánek s občerstvením a příjemným posezením. Provozuje ho společnost Plavby Olomouc, která má v těchto místech nástupní místo pro zájemce o výlet lodí po řece Moravě v Olomouci. Slouží jako infostánek, v němž se příchozí dozvědí podrobnosti o plavbách.

Město však neplánovalo, že by na náplavce během turistické sezony samo zajišťovalo kulturní nabídku.

„To je věc, se kterou rozpočet nepočítal a nepočítá. Nicméně se i přesto podařilo z nějakých rezerv uspořádat pilotní odstartování, abychom ukázali mimo jiné i těm aktérům, kteří by tam teoreticky mohli něco provozovat, že prostor je zajímavý a dají se tam dělat hezké věci,“ reagoval náměstek primátora Viktor Tichák.

Pokusy byly

Někteří podnikatelé to v dalších týdnech zkusili a u řeky se občas objevil i nový stánek, například se zmrzlinou. Představa byla taková, že nájemci se postarají nejen o občerstvení, ale u stánku zajistí nějakého muzikanta a menší hudební program.

„Nemůžeme nikoho nutit, aby tam něco provozoval, ani ho za to platit. Zkušenost je obecně taková, že chvíli trvá, než si nový prostor někdo osahá a najde si své publikum a nabídku,“ dodal náměstek.

Street Festival 

Zajímavou nabídku s kulturním programem přinese na náplavce už první víkend v září.

„Na září se plánují na náplavce zatím dvě akce, jedna bude 2. září a jmenuje se Street Festival. Bude zahrnovat například soutěž jedlíků, nabídku občerstvení i hudební produkci,“ přiblížila vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu olomouckého magistrátu Karin Vykydalová.

O pestrý program na náplavce se zhruba o dva týdny později, přesně 19. září, postará Univerzita Palackého.

Na nábřeží pojmenovaném po nedávno zesnulém bývalém rektorovi Univerzity Palackého Josefu Jařabovi si tak nejen studenti budou moci užít start nového akademického roku.

Tradiční akce Meet UP má na programu hudbu, filmy, divadlo a sportovní a outdoorové vyžití.

Řeka má duši

Nábřeží v září ožije také festivalem Řeka má duši.

„A budou další koncerty na náplavce,“ přidal za Plavby Olomouc avízo Šimon Pelikán.

Podle náměstka Viktora Ticháka je už také možné využít k pořádání menších akcí i část kamenné náplavky za mostem směrem k univerzitním kolejím.

„Řešíme také úpravu provozního řádu na náplavce, aby nemusel být tak přísný režim v měsících, kdy téměř nehrozí žádné povodně, což je třeba listopad a prosinec. Kdyby někdo chtěl mít na náplavce například vánoční jarmark i to je možné,“ informoval náměstek.