Do Olomoucké muzejní noci se zapojilo na pět desítek institucí a v programu nechyběly komentované prohlídky, hudební vystoupení nebo besedy.

Že Červený kostel bude lákat, organizátoři čekali. Před 20. hodinou však fronta zájemců o prohlídku památky nebrala konce. „Jde to rychle, přece to nevzdáme,“ podporovali se lidé, kteří se řadili na její konec.

VIDEO: Znovuotevřený Červený kostel během muzejní noci

O znovuotevřený Červený kostel s moderní přístavbou byl obrovský zájem. Na prohlídku se stály fronty. | Video: Tauberová Daniela

V kostele kromě komentovaných prohlídek mohli návštěvníci zhlédnout tři autorské výstavy, například unikátní snímky fotografa Jindřicha Štreita.

Lidé večer proudili i do nedávno otevřeného Arcidiecézní muzea, kde jsou k vidění dosud uzavřené části středověkého Zdíkova paláce nebo umělecké poklady v expozici Ke slávě a chvále.

Lákaly i technické poklady. Už v podvečer zaplnili první nástupiště hlavního vlakového nádraží obdivovatelé parních lokomotiv. I když se na peroně kvůli hustému kouři nedalo chvílemi dýchat, nemohli si nechat ujít jízdu vlakem taženým elegantní rychlíkovou lokomotivou Rosničkou z roku 1956. V rámci muzejní noci otevřel brány i depozitář Českých drah u vlakového nádraží.

VIDEO: Parní Rosnička na olomouckém nádraží

Do páteční muzejní noci se zapojil olomoucký depozitář ČD Muzea. O jízdy vlakem taženým Rosničkou byl obrovský zájem. | Video: Tauberová Daniela

Hloučky lidí postávaly od 19. hodiny u dřevěné zvoničky v Bezručových sadech, kterou Výstaviště Flora mimořádně otevřelo veřejnosti a zájemci si mohli zazvonit na zvon.

Hlavní část programu se odehrála na náměstí Republiky, kde koncertovali hudebníci a ve 21 hodin oživla fasáda Vlastivědného muzea projekcí s prvky videomappingu. Originální podívanou obdivovaly stovky lidí.

VIDEO: Videomapping na fasádě muzea

V pátek večer oživla fasáda Vlastivědného muzea v Olomouci. Ozvučená video projekce s prvky videomappingu přilákala davy lidí. | Video: Tauberová Daniela

Páteční Olomoucká muzejní noc byla součástí Festivalu muzejních nocí, který se koná v celé České republice. Do většiny historických objektů byl vstup zdarma.