„Získali jsme reprezentativní prostory pro kulturně-vzdělávací činnost s celorepublikovým přesahem. Národní zahájení Festivalu muzejních nocí je pro nás ctí,“ vyzdvihla ředitelka knihovny Iveta Ťulpíková.

Olomoucká muzejní noc - PROGRAM, AKCE a MÍSTA

Nově otevřený kostel si mohou lidé prohlédnout v pátek 19. května od 20 do 22 hodin v rámci Muzejní noci. Přístupný bude také v sobotu 20. května, kdy tam v době od 10 do 17 hodin budou v půlhodinových intervalech probíhat komentované prohlídky. Při první prohlídce v 10 hodin bude návštěvníky provázet olomoucký architekt a autor projektu na proměnu kostela Miroslav Pospíšil. Vstup je zdarma.

Mezi hlavní olomoucké aktéry Muzejní noci patří Muzeum umění a Vlastivědné muzeum. Po dvouleté rekonstrukci se v dubnu otevřelo Arcidiecézní muzeum, které patří pod Muzeum umění. To návštěvníkům zpřístupní expozici Století relativity, výstavu mapující architektonický unikát, elektrárnu a vilu v Háji u Mohelnice a výstavu Flashback: Hermit 1992-1999.

„V Arcidiecézním muzeum mohou lidé poprvé spatřit dosud uzavřené části středověkého Zdíkova paláce. Uvidí také umělecké poklady ve stálé expozici Ke slávě a chvále. Nová stálá expozice nabízí historii sedmi tisíciletí osídlení olomouckého Svatováclavského návrší,“ pozval Ondřej Zatloukal, ředitel Muzea umění.

Ve Vlastivědném muzeu budou pro návštěvníky po celou dobu k dispozici kurátoři, kteří odpoví na jejich dotazy ke všem expozicím.

„Lidé se mohou těšit na výstavy Dětský svět, Mušle Středomoří nebo Národní soutěž fotografie. Otevřeny budou i stálé expozice,“ vyjmenoval ředitel Vlastivědného muzea Jakub Ráliš.

Hlavní část programu se v pátek 19. května od 18 hodin odehraje na náměstí Republiky, kde bude připraven videomaping na budově Vlastivědného muzea a koncerty.

Ve stejnou dobu rovněž začíná beseda s názvem ReVize Olomouc 12: Muzejní čtvrť – Co nabízí prstenec kulturních institucí okolo náměstí Republiky? Bude se zabývat potenciálem olomoucké muzejní čtvrti.

Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí, který připadá na 18. května.

„Zastřešuje aktivity muzeí a galerií, které návštěvníkům kromě prohlídek stálých expozic a aktuálních výstav nabízejí řadu doprovodných programů,“ shrnul náměstek pro kulturu Viktor Tichák.

Podrobné informace o programu a všech galeriích, muzeích a dalších kulturních institucích, které se do Olomoucké muzejní noci zapojí, jsou na olomouckamuzejninoc.cz .